V Sýrii pokračují demonstrace, lidé žádají odchod prezidenta

Potlačování demonstrací a střelba se ani dnes nevyhnuly Sýrii. Konaly se tam tradiční páteční modlitby a v zemi zemřelo nejméně 25 lidí. Další utrpěli zranění. V metropoli Damašku policisté proti protestujícím použili slzný plyn a rozehnali dav asi dvou tisíc lidí. Stovky z nich ale neodradili. Demonstranti se sešli znovu a žádají odstoupení prezidenta Bašára Asada, nezávislou justici a zakotvení trestní odpovědnosti bezpečnostních složek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Prezident Bašár Asad na vlajce svých příznivců.

Sýrie. Prezident Bašár Asad na vlajce svých příznivců. | Zdroj: Reuters

„Atmosféra v hlavním městě, ale i v celé zemi je velmi napjatá. Syřané testují, kam až mohou, a přestože prezident Bašár Asad učinil mnoho vstřícných kroků, převládá netrpělivost a jakási přitažlivost demonstrací,“ informuje přímo ze Sýrie česká velvyslankyně Eva Filipi.

Do ulic vyšly tisíce lidí, i když zatím není jasné, jestli se jedná o největší shromáždění, jak slibovali organizátoři. Různá opoziční hnutí také vůbec poprvé vydala společné prohlášení se svými požadavky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s českou velvyslankyní v Sýrii Evou Filipi

Nové demonstrace hlásí Der'á, Bánjás, Hamá i samotná metropole Damašek. Úřady zkraje týdne varovaly před účastí na jakýchkoli protestech. Protivládní aktivisté uvádějí, že v posledních hodinách už bezpečnost zastřelila několik lidí.

Opozici nestačí dosavadní ústupky prezidenta Bašára Asada a sepsala své dosud nesplněné požadavky. Jde hlavně o zrušení monopolu vládnoucí strany Baas, rekonstrukci bezpečnostního aparátu, vyšetření násilností a také propuštění politických vězňů.

Velvyslankyně Filipi dodává, že otázka není ani tak to, jestli by byl prezident ochoten připustit konec své vlády, ale spíš to, co by se dělo dál.

'Prezident potřebuje čas na refromy'

Připouští, že možní jsou dva scénáře. Demonstrace nebudou pokračovat či budou potlačeny, což si zřejmě vyžádá mnoho krve, uvažuje. „Nebo pokračovat budou a i to znamená mnoho krve. Osobně bych si přála, a nejen já, abychom nechali prezidentovi, který není pouze nenáviděný – má zde spoustu lidí, kteří ho mají rádi – čas. Nyní dělá reformy a pro Sýrii i pro celý region by to bylo příznivější než opačný scénář,“ tvrdí Eva Filipi.

Z některých zemí Blízkého východu a severní Afriky,známe případy útoků proti novinářům. Do Sýrie mají ale mezinárodní média omezený přístup a informace je tak velmi těžké ověřit.

Jak velvyslankyně vysvětluje, každý novinář se musí akreditovat. „Akreditace však může trvat hodně dlouho. Říkají, že zahraniční média neposkytují nezávislé informace, že je podávají zkreslené. Po dobu, co běží demonstrace, se hlavně odkazují na Al-Džazíru v arabštině, která někdy dokázala manipulovat velmi dokonale, což potvrzuji i já, protože ji sleduji,“ uzavírá.

Břetislav Tureček, mz, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme