V Sýrii pokračují protivládní protesty. Policie posílila hlídky

Syrští demonstranti pokračují v protivládních protestech. Nevzdávají se myšlenky na svržení autoritářského režimu prezidenta Bašára Assáda. Vládní síly se snaží rozehnat protestující slzným plynem a podle nejnovějších informací po nich střílí ostrými náboji. Ty zranily nejméně pět lidí. Opozici nestačí včera ratifikovaný zákon, který ruší výjimečný stav. Požadují odchod Assáda, nezávislou justici a zakotvení trestní odpovědnosti bezpečnostních složek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie doufá ve větší politickou svobodu | Zdroj: ČTK

Protesty proti Assadovu režimu vypukly v půlce března v jihosyrském Derá a rozšířily se do dalších měst. Podle ochránců lidských práv už během nich zahynulo více než 220 lidí. Dnešní demonstrace mají být největší od začátku nepokojů.

Jak uvádí zpravodaj katarské televize Al-Džazíra v Damašku, nejen v hlavním městě platí přísná bezpečnostní opatření: "Bezpečnostní složky se snaží protestům zabránit, obsadily městská centra, aby se tam demonstranti nemohli dostat," říká zpravodaj Cal Perry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Syrští demonstranti pokračují v protivládních protestech. Podrobnosti na Rádiu Česko přiblížil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.,

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček na Rádiu Česko přiblížil, že lidé se začali k demonstracím scházet po velkých pátečních motlitbách. „Velké protesty několika tisíc lidí hlásí například město Derá, kde všechno začalo. A podle posledních zpráv dochází k potyčkám i v centru Damašku, kde se pořádkové bezpečnostní složky snaží rozehnat demonstranty slzným plynem,“ uvedl.

Připomněl, že syrský režim byl neustále pod tlakem a neustále ustupoval. „Asi před týdnem, když Assad slíbil zrušení výjimečného stavu, tak zároveň ministr vnitra varoval, že další demonstrace už nebudou legitimní. Vyzval lidi, aby se nezúčastňovali nepovolených shromažďování, že postup bude daleko tvrdší než dosud,“ přiblížil Tureček.

Katarína Brezovská, Naďa Bělovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme