V Sýrii roste generace analfabetů, tamní děti se kvůli válce už čtyři roky neučí

Přes miliardu dolarů zatím slíbili syrským uprchlíkům dárci na konferenci v Kuvajtu. Už třetí akce tohoto druhu se zaměřuje hlavně na vzdělání, o které jsou statisíce dětí v Sýrii už čtyři roky připravené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrským uprchlíkům u hranic s Tureckem pomáhá i česká organizace Člověk v tísni | Foto: Jitka Škovránková

„Je tu nebezpečí, že v Sýrii vyroste celá generace analfabetů a extremistů, které pak využijí kdejaké pochybné skupiny. Tato situace je živnou půdou pro zločin a extremismus a problémy Syřanů se tak ještě znásobí,“ varuje zástupce jedné z dárcovských zemí Perského zálivu.

Loňská dárcovská konference, která se konala také v Kuvajtu, příliš úspěšná nebyla. Dárci nakonec poslali jen část slíbených peněz. Letos je cílová částka osm a půl miliardy dolarů. Největšími dárci jsou USA a Kuvajt. Obě země přislíbily půl miliardy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Sýrii sleduje blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček

Kromě vzdělávání je dalším velkým tématem letošní konference dohled nad distribucí peněz. Dárcovské země a organizace tentokrát vyžadují, aby se podepsala dohoda o tom, že na distribuci prostředků budou dohlížet jednotlivé vlády.

Bude tak přesně dohledatelné, kde se peníze vybraly a kam přesně jsou cílené. Na školství je zatím určeno asi 70 milionů dolarů. Mají pomoci asi čtvrt milionu studentů a žáků, kteří jsou o další vzdělání připraveni.

Situace většiny Syřanů se stále zhoršuje. Uprchlíků je 10 milionů a lidí, kteří potřebují pomoc, až 18 milionů a stále jich přibývá. Celá pomoc je tak vlastně jen tlumením těch nejhorších dopadů.

Dárcovská konference v Kuvajtu | Foto: Reuters

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme