V Sýrii se dopouštíte válečných zločinů, obvinili Rusko Britové

Britský velvyslanec při OSN Matthew Rycroft na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti v New Yorku obvinil Rusko, že se v Sýrii po boku tamního vládnoucího režimu dopouští válečných zločinů. Americká zástupkyně Samantha Powerová pak řekla, že Rusko v Sýrii nebojuje proti terorismu, ale dopouští se tam barbarských činů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN při hlasování o rezoluci, která má podpořit mírový proces v Sýrii | Foto: Reuters

Bombardováním Sýrie, zvláště pak Halabu, prý Rusko zneužívá svého práva veta v OSN. Ruský velvyslanec v OSN Vitalij Čurkin pak řekl, že obnovení míru v Sýrii je v současnosti téměř nesplnitelný úkol.

Diplomaté světových mocností se sešli společně se zbytkem Rady bezpečnosti, aby diskutovali nad eskalací násilí zejména v severosyrském Halabu. Příměří, které 9. září dojednaly Spojené státy a Rusko, totiž skončilo po útoku na humanitární konvoj.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura nicméně vyjádřil naději, že situace v Sýrii se ještě dá obrátit a že on sám neopustí svou práci, dokud se budou Rusko a USA snažit zachránit poslední dojednané příměří.

Rusko prodlužuje válku v Sýrii a činí ji odpornější, řekl Boris Johnson

Číst článek

Týdenní klid zbraní ale skončil a snaha o jeho obnovení je zatím marná. O Halab, který je rozdělen mezi Asadovy jednotky a syrské povstalce, se opět tvrdě bojuje od čtvrtka.

Bombardování a nálety na povstalecké části si vyžádaly desítky mrtvých a zraněných a jsou údajně nejintenzivnější od začátku války, která začala v roce 2011.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme