V Sýrii se objevila dětská obrna. Hrozí, že se rozšíří do celého regionu

Světová zdravotnická organizace potvrdila výskyt dětské obrny v Sýrii. V zemi se nemoc objevila poprvé po 14 letech, zatím u 12 dětí. Vzhledem ke špatné situaci v Sýrii je podle zdravotnické organizace vysoké riziko, že se nákaza rozšíří do celého regionu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní dvorky znovu zaplnily syrské děti

Školní dvorky znovu zaplnily syrské děti | Foto: Robert Mikoláš

Sousední Libanon, kam přišlo mnoho syrských uprchlíků, už proto začal celoplošně přeočkovávat děti do pěti let. V samotné Sýrii ale kvůli občanské válce není možné celoplošné očkování provádět.

Proočkovanost dětí tam za poslední dva roky klesla z původních skoro 95 procent asi na 45 procent. Radiožurnálu to řekla vedoucí pražské kanceláře Světové zdravotnické organizace Alena Šteflová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dětské obrně v Sýrii mluvila na Radiožurnálu Alena Šteflová z pražské kanceláře Světové zdravotnické organizace

„Sýrie v minulosti zvládala tento problém poměrně dobře, měla nastavený dobrý systém očkování v tomto směru a také od roku 1999 se tam žádný případ tohoto onemocnění nevyskytl.“

„Takže to, co se dneska odehrává, je do určité míry i zborcení celého imunizačního systému a kontroly nad tímto očkováním,“ upozornila Šteflová.

Ambiciózní očkovací program tam chce teď spustit OSN ve spolupráci s humanitárními organizacemi.

„Je tady cíl naočkovat téměř dva a půl milionu dětí v takovém široce pojatém programu, který by už využil té situace a nebylo by to jenom očkování proti obrně, ale také proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám,“ uvedla Alena Šteflová.

S očkováním dětí v Sýrii by se mělo začít v listopadu a programu by měl podle prognóz trvat 6 až 8 měsíců.

„Ovšem všechno bude záležet na možnosti sehnat také dobrovolníky a odborníky, především epidemiology, kteří by se na tom programu podíleli,“ dodala Alena Šteflová ze Světové zdravotnické organizace.

Dětskou obrnu se už podařilo téměř na celém světě vymýtit - s výjimkou Pákistánu, Afghánistánu a části Afriky.

Zdenka Turková, Jan Richter, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme