V Sýrii se schyluje k boji o město Hamá

Z okolí syrského města Hamá prchají další lidé kvůli blížícím se armádním jednotkám. Minulý týden protestovalo proti prezidentovi Bašáru Asadovi v ulicích Hamá na 300 tisíc Syřanů. Hlavně v okrajových čtvrtích už ale operují vojáci, kteří při raziích masivně zatýkají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci ze Sýrie do Turecka | Zdroj: Reuters

„V neděli očekáváme národní dialog. Pokud by došlo k zásahu bezpečnostních složek v Hamá, mělo by to zásadní vliv,“ upozornila na moment načasování pnutí mezi povstalci a vládním režimem velvyslankyně České republiky v Sýrii Eva Filipi. Prezident Asad právě na neděli svolal jednání syrské vlády s opozicí o rámci národního dialogu, což lze vnímat jako vstřícný krok vůči svým oponentům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eva Filipi v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu

V Hamá je v těchto dnech i americký velvyslanec Robert Ford, který má svůj úřad v Damašku. „Ze strany USA je to signál, že podpoří právo na vyjádření názoru,“ říká Filipi.

Hamá má mezi syrskými městy zvláštní postavení. V roce 1982, za vlády Asadova otce Háfize, tam vojsko potlačilo povstání zakázaného Muslimského bratrstva, přičemž o život přišlo až 20 tisíc lidí.

Podle syrských exilových organizací zastřelili dnes vládní vojáci tři lidi ve městě Maraat al-Numan a jednoho v centru Damašku. Střelba se ozývala i z předměstí sysrké metropole. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval prezidenta Asáda, aby okamžitě umožnil přístup pracovníkům OSN do krizových oblastí.

Martin Dorazín, Veronika Sedláčková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme