V Sýrii skončila neúspěchem další pozorovatelská mise

O půlnoci definitivně skončila mezinárodní pozorovatelská mise v Sýrii, která měla od jara dohlížet na zavádění příměří. Rada bezpečnosti OSN pozorovatele stáhla v okamžiku, kdy se situace naopak dál dramaticky vyostřuje. Zahraniční vojáci navíc už od června minimálně vyráželi do terénu, protože se sami stávali terčem útoků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Kofi Annan hovoří s novináři v Damašku po schůzce  s prezidentem Asadem

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Kofi Annan hovoří s novináři v Damašku po schůzce s prezidentem Asadem | Zdroj: Reuters

Tři sta pozorovatelů z celého světa včetně Česka mělo dohlížet, jak syrská vláda i rebelové zastavují boje a sedají si k jednacímu stolu. Místo toho ale v Sýrii denně přibývají desítky mrtvých a vedle regulérních bojů dochází i na válečné zločiny a teroristické útoky.

Právě ukončená mise byla pod hlavičkou Arabské ligy a OSN. S podobným neúspěchem už na přelomu roku skončili pozorovatelé, které na vlastní pěst do Sýrie poslala jen Arabská liga.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii mluvil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka ale mise přeci jen částečně úspěšná byla. Díky ní totiž okolní svět poprvé viděl, co se vlastně v Sýrii děje.

Do té doby přicházely zprávy buďto od syrské vlády, syrských státních médiích nebo od rebelů, což samozřejmě za takovéhoto konfliktu nejsou úplně důvěryhodné zdroje.

„Za této situace přišli pozorovatelé, kteří doložili, že tam dochází často k děsivým věcem. Že se vláda patrně dopouští věcí, které se dají nazvat válečnými zločiny, i když žádný soud neproběhl, že ani rebelové neberou často ohled na civilisty a dělají si z nich živé štíty,“ poznamenal Tureček.

Pozorovatelé ale byli pouze svědky, nikoliv katalyzátory uklidnění situace, jak se asi doufalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii mluvil blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček také v pořadu Stalo se dnes

Kromě pozorovatelů v Sýrii končí také frustrovaný mezinárodní zmocněnec Kofi Annan. Mír se teď místo něj bude snažit prosadit alžírský diplomat Lachdar Brahímí, který by se měl funkce ujmout od začátku září.

Jak se bude situace v zemi dál vyvíjet, se dá jen velmi těžko odhadnout. Podle mnohých zpráv se ale dá předpokládat, že velká část syrských činitelů jen čeká na vhodný okamžik, aby se také přidali k opozici. V tom případě by zřejmě režim Bašára Asada padl.

„Jenže ani to neznamená uklidnění situace. Opozice nemá takový vliv, aby celou zemi udržela pohromadě jednotnou. Naopak se dá čekat, že se různé složky společnosti budou dál emancipovat, snažit se vybojovat větší prostor, než mají,“ dodává Tureček.

Břetislav Tureček, pir, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme