V Sýrii stále platí dojednaný klid zbraní, v zemi ale dál umírají lidé

Navzdory deklarovanému klidu zbraní zemřelo v Sýrii za posledních čtyřiadvacet hodin přes pět desítek lidí. Obě strany, opozice i syrská vláda, se vzájemně obviňují z porušování příměří. Na situaci nic nezměnila ani pozorovatelská mise OSN. Ta by měla na dodržování vyjednaného míru dohlížet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský tank poblíž libanonské hranice | Zdroj: Reuters

Prvních šest pozorovatelů je v Damašku už třetí den, do ulic se ale ještě takřka nedostali. Dva dny jednají se syrskými úřady o podmínkách, které k práci dostanou. OSN trvá na volném pohybu svých lidí, syrský režim prý však za těchto podmínek není schopen garantovat jejich bezpečnost.

První cesta pozorovatelů vedla do města Daraa, kde protesty před více než rokem začaly. Opozice chce, aby se pozorovatelé co nejdříve vydali do Idlibu a Homsu, kde se prý vláda nesnaží příměří dodržet a její vojska města znovu ostřelovala.

Damašek naopak obviňuje vzbouřence z únosů a vražd příbuzných vládních vojáků. Lidé většinou nevěří, že vyjednaný klid zbraní vydrží dlouho.

„Nevěříme vládě, že chce Annanův plán dodržet. Podle dohody měli být propuštěni političtí vězni, místo toho byly v jediném dnu uvězněny tři moje nejlepší kamarádky,“ říká mladá žena, která se hlásí k opozici.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme