V Sýrii už protivládní demonstrace trvají sedmý týden

Po tradičních pátečních modlitbách lidé v syrských městech opět masově demonstrovali proti prezidentu Bašáru Assádovi. Po několika "dnech hněvu" chtěli demonstranti uspořádat "den vzdoru". Armáda a policie, včetně té tajné, proti nim opět zasáhly. Podle aktivistů a opozice při tom během včerejška zemřelo 20 až 30 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Synové a dcery syrských vojáků zdraví svého prezidenta Bašára Asada během oslav Dne mučedníků u hrobu neznámého vojína v Damašku

Sýrie. Synové a dcery syrských vojáků zdraví svého prezidenta Bašára Asada během oslav Dne mučedníků u hrobu neznámého vojína v Damašku | Zdroj: Reuters

Protivládní demonstrace v zemi trvají už sedm týdnů. Celkem syrská vojska během protestů zabila téměř šest set lidí a několik tisíc jich zadržela. Mrtví jsou ale i na straně zasahujících jednotek. Vláda tvrdí, že chce jen obnovit bezpečnost, mír a stabilitu a že zasahuje proti teroristickým skupinám.

Syřané vyšli včera ve velkém počtu k protestům skoro po celé zemi, v mnoha městech proti nim stála armáda. Oběti byly podle šéfa syrské Národní organizace pro lidská práva hlášeny hlavně z měst Homs a Hamá ve střední Sýrii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Sýrii sleduje Patricie Polanská

Tanky vyjely také do Rastanu a Banijásu. Vojáci byli vidět i na předměstích Damašku a v Tallu severně od metropole. Mezi mrtvými jsou demonstranti z provincií Dajr az-Zór a Latákia. Protestující nadále požadují politické reformy i odstoupení prezidenta Bašára Asada.

Česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi potvrdila, že po relativním uklidnění v Dará, které bylo jakousi kolébkou prvních protestů, se teď nejvíc protestuje v přístavním městě Banjás.

„To je teď po Dará druhé centrum větších demonstrací. Tam už probíhají po několik dnů, ovšem hesla to nejsou nijak přitažlivá – například křesťané ze země a alawité do hrobu. Podle mých informací tu byly i velké přesuny vojsk a tanků k Banjásu,“ řekla Českému rozhlasu velvyslankyně.

Na východě Sýrie demonstrovaly také tisíce Kurdů. Žádali politické reformy, ale nikoli oddělení své oblasti od zbytku země.

Nemocný Rijád Sajf zatčen

Včera také pokračovalo zatýkání.Odpoledne například tajní policisté zadrželi v Damašku známého vůdce syrské opozice Rijáda Sajfa. Jeho dcera potvrdila, že byl zatčen během demonstrace před mešitou al-Hasan ve čtvrti Midan. Čtyřiašedesátiletý Sajf má přitom nemocné srdce a trpí rakovinou prostaty, na což potřebuje denně brát léky.

Rijád Sajf byl v devadesátých letech poslancem syrského parlamentu. Pak ale volal po reformách a ústavních změnách v zemi a od roku 2001 byl už dvakrát uvězněn, za mřížemi strávil víc než 7 let. Syrský režim se jeho vlivu podle depeše amerického velvyslanectví, kterou zveřejnil server WikiLeaks, už od roku 2006 obávalo. A mluví se o něm jako o syrském Nelsonu Mandelovi.

Celkem si syrské nepokoje vyžádaly podle skupiny ochránců lidských práv Insan přes šest set mrtvých civilistů a asi stovky vojáků. Ředitel skupiny Visám Taríf také tvrdí, že výpovědi příbuzných potvrdily 2843 zatčených.

Taríf se domnívá, že ve věznicích ale může být až osm tisíc oponentů režimu, mezi nimi aktivisté, lokální vůdci, lidi zadržení při natáčení demonstrací nebo ti, kteří záběry umisťovali na internet.

Informací je pomálu

Je to pochopitelně trochu obtížné informace z této země získávat a ověřovat. Světové agentury nebo zpravodajské televize jsou odkázány jen na oficiální zprávy syrských úřadů a pak už jen na informace opozičních politiků nebo ochránců lidských práv, které získávají většinou po telefonu.

Média také přebírají amatérské záběry zveřejněné na sociálních sítích nebo internetu obecně. Zpravodajové zahraničních médií totiž byli ze země už před několika týdny vykázáni. Jako jediní směli v Sýrii zůstat reportéři Al-Džazíry, tedy arabské televize sídlící v Kataru.

Také to se ale mění. Minulý týden syrské úřady zatkly reportérku Al-Džazíry Dorothy Parvazovou, která má americké, íránské a kanadské občanství. A televize se pak rozhodla omezit působení v Sýrii; také kvůli stálému obtěžování svých dalších pracovníků bezpečnostními silami.

Asi nejostřeji – pokud jde o slova – vystupují Spojené státy. Už minulý týden schválily cílené ekonomické sankce vůči Sýrii. A v noci na dnešek pohrozily dalšími opatřeními.

Finance syrských předákům EU zmrazí

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová zároveň uvítala snahu Evropské unie přijmout obdobné sankce. „Společně musíme syrské vládě ukázat, že brutální potlačování protestů nezůstane bez odezvy,“ řekla Clintonová.

EU uvalí sankce na čtrnáct představitelů syrského režimu odpovědné za násilné potlačování protivládních demonstrací. Prezident Bašár Asad ale mezi nimi nebude. Sankce se také nijak nedotýkají syrského ropného průmyslu nebo exportu.

Zástupci členských zemí Unie se včera dohodli, že syrským předákům zmrazí finanční aktiva a zakáže jim cestovat do unijních států. Sedmadvacítka to má formálně potvrdit v pondělí. Někteří diplomaté se totiž už nechali slyšet, že blok bude zvažovat další kroky a restriktivní opatření.

Generální tajemník Spojených národů Pan Ki-mun telefonicky mluvil s prezidentem Asadem. Damašek podle něj souhlasil, aby do země vstoupily týmy OSN a zjistily humanitární situaci.

Patricie Polanská, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme