V Sýrii začali likvidovat zařízení na výrobu chemických zbraní

Odborníci z Organizace pro zákaz chemických zbraní začali v Sýrii likvidovat zařízení na výboru těchto bojových látek. Sýrie souhlasila se zničením svého chemického arzenálu po útocích sarinem na předměstí Damašku, při kterých zemřely stovky lidí. Zbraně mají být podle rezoluce OSN zlikvidovány do poloviny příštího roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspektor OSN v Sýrii

Inspektor OSN v Sýrii | Zdroj: ČTK

Samotné bojové plyny se likvidují až ve druhé fázi. V té první se ničí jen nosiče bojových látek, například bojové hlavice, které se dávají na rakety nebo bomby. Pak se také ničí zařízení na výrobu bojových látek a zařízení, která umožňují plnit plyny do bojových hlavic.

„Použije se hrubá síla. Vezme se těžké auto a přejede se přes prázdné bojové hlavice nebo obaly na bomby,“ popsal komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se ničí bojové chemické látky, popsal komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Podle mnohých zbrojních analytiků i podle samotného syrského prezidenta Bašára Assada je ale nepravděpodobné, že inspektoři stihnou syrské chemické zbraně zničit za 9 měsíců, jak počítá rusko-americký plán.

Na zničení chemického arzenálu Sýrie přistoupila po útoku v Ghútě, kde 21. srpna zemřeli na otravu nervovým plynem sarinem stovky lidí.

Devatenáctičlenná skupina expertů je v zemi od 1. října. Zatím ale do terénu nevyjížděla a připravovala se podle dokumentace dodané syrskou stranou.

Mapa Sýrie s vyznačením míst podezřelých z výroby a skladování chemických zbraní | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme