V Sýrii začalo platit dočasné příměří. Zatím ho nikdo neporušil

V Sýrii začalo od pátečního rána platit dočasné příměří. Zavázala se k němu syrská vláda i hlavní povstalecká frakce, Svobodná syrská armáda. Klid zbraní vyjednal mezinárodní zmocněnec Lahdar Brahímí pro období muslimského svátku Íd al-Adhá. Žádné boje zatím od rána nejsou hlášené, příměří je ale velmi křehké.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyjednavač OSN a LAS pro Sýrii Lachdar Brahímí

Vyjednavač OSN a LAS pro Sýrii Lachdar Brahímí | Zdroj: Reuters

Ještě v noci probíhaly na řadě míst v zemi velmi těžké boje, se zahájením ranních modliteb ale ustaly.Předpokládá se, že příměří by mělo vydržet přinejmenším do pondělí, po dobu trvání svátku.

Obě strany ale deklarovaly stejné podmínku: Ve chvíli, kdy protivník zaútočí, nebudou se už cítit ničím vázány. Armáda si vyhradila právo na útoky a povstalcům vzkázala, že za porušení příměří bude považovat i pokusy dozbrojit se či přeskupit síly, i v tom případě by zareagovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Sýrii mluvil na Rádiu Česko zahraniční zpravodaj Břetislav Tureček

Rebelové se vyjadřují podobně, hlavně největší povstalecká frakce Svobodná syrská armáda. Šéf její revoluční rady řekl, že na jeden výstřel ze strany vládních sil přijde reakce stovky střel.

Velkým úskalím pro dodržení příměří je také roztříštěnost opozice. Některé organizace řekly, že budou příměří dodržovat, ale nepřihlásily se k tomu oficiálně. A třeba militantní islamisté z fronty Al-Núsra řekli jednoznačně, že se příměřím řídit nebudou.

Jejich chování tedy může nové boje vyprovokovat. Tyto frakce totiž nechtějí urovnat vnitrosyrský spor, vyhovuje jim právě panující chaos. Jejich cílem není nastolení demokracie, situaci v Sýrii vidí jako bojiště pro svůj džihád, stejně jako tomu bylo před několika lety v Iráku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Syrský konflikt obsáhle analyzoval zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Boje dnes ustaly poprvé od letošního dubna, kdy vůbec první příměří dojednal Brahímího předchůdce Kofi Annan. Jarní klid zbraní se ale nakonec zhroutil a od té doby zahynulo skoro dvacet tisíc dalších Syřanů. Kofi Annan kvůli neúspěchu svého mírového plánu v srpnu odešel z funkce mezinárodního zprostředkovatele.

I krátkodobé příměří má pro obyvatele Sýrie obrovský význam. Mohou bezpečně vyjít do ulic, i když jsou velmi opatrní a podezřívaví. Dokupují si potraviny, často chodí do svých domovů, které jsou poničené a rozbombardované, berou si z nich oblečení. Je to pokus o návrat k normálnímu životu, alespoň krátkodobě, a příprava na ještě horší časy.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme