V Sýrii zemřel novinář z Francie, je první obětí mezi žurnalisty

V Sýrii zemřel reportér francouzské televizní stanice France 2 Gilles Jacquier. Svým zraněním podlehl poté, co do skupiny novinářů vletěl ve městě Homs granát. Jedná se o prvního žurnalistu, který se stal obětí nepokojů v Sýrii. Zranění utrpěl také belgický rozhlasový novinář.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský novinář Gilles Jacquier | Zdroj: Reuters

Informaci o smrti svého francouzského kolegy Gilles Jacquiera potvrdil fotograf agentury AFP. Jacguier natáčel spolu s některými kolegy reportáž, když ho zasáhly střepiny z granátu. Reportér stanice France 2 byl jedním z mála žurnalistů, kteří v Sýrii pracují, ostatní byli ze země vypovězeni.

Jacquier i jeho belgický kolega byli součástí novinářské výpravy, kterou do Homsu schválila syrská vláda. Podle svědků je patrně zasáhl minometný granát. Zahynulo nejméně osm lidí a přes 20 dalších utrpělo zranění. Zatím není jasné, zda za útokem stáli rebelové nebo vládní jednotky.

Násilnosti pokračují v Sýrii navzdory mezinárodnímu tlaku i přítomnosti pozorovatelů Ligy arabských států. Jeden alžírský člen této mise na svou funkci na protest rezignoval. Televizi al-Džazíra řekl, že právě v Homsu viděl děsivé věci a že neúčinná pozorovatelská mise umožňuje syrské vládě pokračovat ve zločinech.

Mezinárodní společenství násilí v ulicích silně kritizovalo, naposledy francouzský ministr zahraničí Alain Juppe. Naznačoval, že v případě, pokud bude násilí vůči civilistům pokračovat, mohly by západní země výrazně zpřísnit sankce či hledat jiné cesty, jak civilisty v Sýrii chránit.

Jan Šmíd, Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme