V syrských obléhaných oblastech bez pomoci uvázlo 700 tisíc lidí. Nemůžeme mlčet, vzkazují organizace

V Sýrii je v obležení 15 oblastí, ve kterých bez přístupu k pomoci uvázlo více než 700 tisíc lidí. Je mezi nimi i 300 tisíc dětí. Ve společném prohlášení to v pondělí uvedly agentury a humanitární organizace, - OSN, Světová zdravotnická organizace (WHO), Dětský fond OSN (UNICEF) a Světový program pro výživu (WFP).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleppo (ilustrační foto)

Aleppo (ilustrační foto) | Foto: Omar Sanadiki | Zdroj: Reuters

Organizace žádají, aby jim byl poskytnut přístup k dětem a rodinám odříznutých od pomoci. „Veřejnost se přestala zajímat o hrůzu obléhání východní části Aleppa. Musíme zabránit tomu, aby se svět přestal zajímat o potřeby a budoucnost Syřanů," uvádí se v prohlášení.

Podle humanitárních organizací žije v těžko dostupných oblastech až pět milionů Syřanů, mezi nimiž jsou dva miliony dětí. Zvyšuje se přitom riziko podvýživy, dehydratace a šíření infekcí.

Rozpolcené město: Aleppo rozdělila politika, ekonomika a nakonec válka

Číst článek

„Je tragické, že mnoho dětí za svého života nepoznalo nic jiného než válku. Nemůžeme - myslíme tím celý svět - mlčet, zatímco válčící strany lidem upírají jídlo, vodu, léky a další pomoc a zneužívají toho k dosažení vojenských cílů," uvádí se v prohlášení.

Za týden mají v Kazachstánu začít mírové rozhovory a syrská opozice od nich očekává, že vyřeší hlavně otázku dodržování příměří a distribuci pomoci.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi sleduje z Británie, v pondělí informovala o dalších bojích ve východosyrském městě Dajr az-Zaur. Radikálové tam zahájili útok na vládní čtvrtě. Podle SOHR zahynulo nejméně 82 lidí, syrská vládní agentura SANA oznámila, že vojáci zabili několik desítek členů takzvaného Islámského státu (IS).

Pochod na podporu Aleppa dorazil do Prahy. Prošel kolem syrské i ruské ambasády

Číst článek

Tato radikální organizace od roku 2015 drží většinu území města a jeho okolí, ale vláda si udržela kontrolu nad letištěm a blízkými čtvrtěmi.
Podle syrského armádního zdroje, který citovala agentura Reuters, jsou boje velmi intenzivní. „Tento útok je jedním z nejtvrdších pokusů DAIŠ o získání letiště a jeho okolí," uvedl tento zdroj. DAIŠ je arabskou zkratkou pro Islámský stát. "Vypadá to, že DAIŠ shromáždil velké množství bojovníků," dodal.

Jak uvedla organizace SOHR, islamistům se podařilo zablokovat silnici spojující leteckou základnu se zbytkem vládou držených oblastí. Armáda prý tak bude moci město zásobovat pouze ze vzduchu. Damašek to ale popírá.

Mezi mrtvými je 28 vojáků a zástupců zpřísněných milic, nejméně 40 islamistických radikálů a 14 civilistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme