V syrských pobřežních městech zemřelo při sebevražedných atentátech IS až 120 lidí

Při útocích spáchaných ve dvou městech na syrském pobřeží přišlo o život až 120 lidí. Oznámila to syrská organizace ochránců lidských práv (SOHR). K útokům se přihlásila radikální organizace Islámský stát. Útoky prý mířily na alávity. Syrská média informovala, že exploze v Tartúsu a ve městě Džabla si vyžádaly na 80 mrtvých. Více než sto lidí bylo zraněno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při útocích spáchaných ve dvou městech na syrském pobřeží přišlo o život přes 100 lidí | Foto: ČTK

Obě města leží v západní provincii Latákíja, která je domovem vládnoucích alávitů a velkých bojů byla prozatím ušetřena. Dnes městy podle SOHR otřáslo nejméně sedm výbuchů.

SOHR původně hovořila o 72 mrtvých, ale v nové bilanci oznámila, že exploze v Džable a v Tartúsu nepřežilo až 120 osob. Pět útoků spáchali sebevražední atentátníci a při dvou byly použity nálože v autech.

Přehrát

00:00 / 00:00

V syrských pobřežních městech zemřelo při explozích přes 78 lidí, podle některých zdrojů možná až dvojnásobek. Na územích ovládaných syrským režimem útočil IS. Více Viktor Daněk

Agentura Amak, již využívají radikálové, oznámila, že se k akcím v Sýrii přihlásil IS. Terčem byla „shromáždění alávitů v Tartúsu a Džable“, sdělila agentura. K alávitům patří klan syrského prezidenta Bašára Asada.

Syrská televize Al-Ichbáríja vysílala záběry z Džably, na nichž bylo vidět zničené a spálené osobní i nákladní automobily. Útoky televize označila za teroristické činy. Jedna z náloží explodovala u vládní nemocnice. Džabla, kde leží klíčová základna ruského letectva, je domovem asi 80 tisíc lidí, v Tartúsu, kde je ruská námořní základna, žije více než 110 tisíc lidí.

Kreml obratem útoky odsoudil a zdůraznil, že rostoucí napětí v zemi musí vyřešit mírové rozhovory. Prezident Vladimir Putin ale zároveň zopakoval, že Rusko je připravné dál pomáhat syrské vládě v boji proti terorismu.

V Sýrii má od konce února platit příměří, které je však porušováno. Hlavní povstalecké skupiny v neděli pohrozily, že dohodu o zastavení palby vypoví, jestliže syrská armáda do 48 hodin nepřestane útočit na pozice povstalců u Damašku.

V neděli večer byly hlášeny nálety na silnici vedoucí do východní části severosyrského Halabu. Tato část města je v rukou opozice, ale jedinou přístupovou cestou je silnice zvaná Castello. Opozice tvrdí, že silnici bombardovala ruská letadla, což syrská vláda ani Rusko nepotvrdily.

Porušování příměří komplikuje přípravu dalšího kola mírových jednání, která zprostředkovává OSN. Minulá kola zatím žádný pokrok nepřinesla.

Při útocích spáchaných ve dvou městech na syrském pobřeží přišlo o život přes 100 lidí | Foto: ČTK

ČTK, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme