V Talinu byl vyhlášen zákaz shromažďování

Za přísných bezpečnostních opatření si dnes v Estonsku připomenou výročí konce II. světové války v Evropě. Mobilizaci bezpečnostních sil vyvolaly nepokoje ruské menšiny, která nesouhlasí s přemístěním ostatků obětí druhé světové války a pomníku neznámého vojáka z centra Talinu na vojenský hřbitov. Estonci totiž příchod Rudé armády označují za počátek další okupace jejich země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protesty před estonskou ambasádou v Moskvě

protesty před estonskou ambasádou v Moskvě | Zdroj: ČTK

V Talinu platí dočasný zákaz shromažďování a omezení prodeje alkoholu. Policie má právo a povinnost každý mítink rozehnat. "Obyvatelům Estonska radíme, aby raději nevycházeli na ulice a sledovali vývoj situace v médiích. Lidé by se rozhodně měli vyhnout větším skupinám a nelegálním mítinkům," řekl Českému rozhlasu policejní prezident Aeg Raivo.

V plné pohotovosti je všech 3237 estonských policistů. Kolegové z Litvy a Lotyšska jim půjčili chybějící výstroj a bezpečnostní složky jsou připraveny rozehnat každý mítink. Ruští obránci přeneseného bronzového pomníku žádnou akci neplánují. Mohou se ale objevit spontánní protesty.

"Nevylučuji, že dojde k nepokojům, ale myslím si, že situace bude víceméně klidná. Problém je v tom, že estonská vláda konflikt neřeší. Jen se ho snaží zatlačit do pozadí, a to k ničemu dobrému nepovede," varuje Jurij Žuravljov z hnutí Noční hlídka.

Ti, kteří chtějí, mohou individuálně položit květiny k hrobům padlých. Tato místa dnes navštíví 27 velvyslanců. Účast odmítl pouze ruský velvyslanec s tím, že Rusko si konec druhé světové války připomene tradičně devátého května.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme