V Tatrách hrozí laviny

Vyhlášené lavinové nebezpečí se ve Vysokých Tatrách proměnilo ve skutečnou hrozbu. K neštěstí došlo ve Velké Studené Dolině, kde lavina zasypala pět lidí. Jak uvedl náčelník horské služby Jozef Janiga pro slovenskou tiskovou agenturu SITA, všechny zasypané se podařilo zachránit. Jeden z nich, než se k němu dostali záchranáři, byl pod sněhem zhruba dvě hodiny. Všechny transportovali členové Horské služby do nemocnice ve Starém Smokovci. Zatím není znám rozsah zranění. Podle některých informací šlo o turisty, kteří se navzdory varování vydali na vysokohorskou túru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kolik je sněhu na horách | Foto: Hory a lyže
Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová o lavinách v Tatrách

Nepříznivé počasí komplikuje život našim východním sousedům. Několikadenní záplavy v povodí Dunaje byly nově vystřídány hustým sněžením. Ve Vysokých Tatrách hrozí nebezpečí lavin. Sníh se větrem dostává do žlabů, což zvyšuje nebezpečí lavin. Ve Vysokých Tatrách dosáhl třetího z pětistupňové mezinárodní škály. Horská služba proto vyzývá návštěvníky k opatrnosti. Uvolnění deskovitých lavin hrozí už při malém mechanickém zatížení sněhové pokrývky. Počítají také se sesuvem sněhu, který může ohrozit turistické trasy v lesním pásmu. Záchranáři vyzývají, aby se turisté pohybovali ve vysokohorském terénu pouze v doprovodu lidí znalých lavinové problematiky. Všechny vyznačené trasy jsou průběžně kontrolovány.

Markéta Kaclová, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme