V Tatrách hrozí laviny

Vyhlášené lavinové nebezpečí se ve Vysokých Tatrách proměnilo ve skutečnou hrozbu. K neštěstí došlo ve Velké Studené Dolině, kde lavina zasypala pět lidí. Jak uvedl náčelník horské služby Jozef Janiga pro slovenskou tiskovou agenturu SITA, všechny zasypané se podařilo zachránit. Jeden z nich, než se k němu dostali záchranáři, byl pod sněhem zhruba dvě hodiny. Všechny transportovali členové Horské služby do nemocnice ve Starém Smokovci. Zatím není znám rozsah zranění. Podle některých informací šlo o turisty, kteří se navzdory varování vydali na vysokohorskou túru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kolik je sněhu na horách | Foto: Hory a lyže
Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová o lavinách v Tatrách

Nepříznivé počasí komplikuje život našim východním sousedům. Několikadenní záplavy v povodí Dunaje byly nově vystřídány hustým sněžením. Ve Vysokých Tatrách hrozí nebezpečí lavin. Sníh se větrem dostává do žlabů, což zvyšuje nebezpečí lavin. Ve Vysokých Tatrách dosáhl třetího z pětistupňové mezinárodní škály. Horská služba proto vyzývá návštěvníky k opatrnosti. Uvolnění deskovitých lavin hrozí už při malém mechanickém zatížení sněhové pokrývky. Počítají také se sesuvem sněhu, který může ohrozit turistické trasy v lesním pásmu. Záchranáři vyzývají, aby se turisté pohybovali ve vysokohorském terénu pouze v doprovodu lidí znalých lavinové problematiky. Všechny vyznačené trasy jsou průběžně kontrolovány.

Markéta Kaclová, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme