V Tatrách skončil dlouholetý spor o těžbu dřeva. Ochranáři v něm částečně uspěli

Ekologičtí aktivisté na Slovensku vyhráli spor o těžbu dřeva ve Vysokých Tatrách. Ministerstvo životního prostředí definitivně zakázalo těžbu v Tiché a Koprové dolině. Obě údolí vážně poškodila větrná smršť v Tatrách před osmi lety a staly se také symbolem sporu o řešení kůrovcové kalamity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoké Tatry | Foto: Vojtěch Berger | Zdroj: Český rozhlas

Ochranáři dělali všechno pro to, aby se polomy v Tiché a Koprové dolině obnovovaly bez zásahu člověka. Zachování divočiny je zde podle nich nutné kvůli unikátním živočichům a pralesním porostům. Lesníci chtěli dřevo vytěžit, před pěti lety to i zkusili, ale dřevařské stroje zastavili aktivisté při blokádě vlastními těly.

Slovenské ministerstvo životního prostředí teď definitivně potvrdilo, že v dolinách se už těžit nesmí. Skončil tak jeden z klíčových ekologických sporů ve Vysokých Tatrách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger popsal vyústění sporu mezi ochranáři a lesníky ve Vysokých Tatrách.

Z celkového pohledu ale lesníci svůj názor ve většině případů prosadili. Po větrné kalamitě v roce 2004 se v Tatrách vytěžilo asi 93 procent kalamitního dřeva a pouze v několika málo lokalitách, mezi něž patří právě Tichá a Koprová dolina, byl lesu ponechán přirozený vývoj.

Správa státních lesů ale varuje, že kůrovec se nezadržitelně šíří Tatrami. Příčinu lesníci vidí právě ve zbytcích nevytěženého kalamitního dřeva. Ochranáři naopak považují doliny za příklad přirozené obnovy lesa, který se má v národních parcích upřednostňovat.

Dalším sporem mezi ochranáři a lesníky je příprava nové zónace Tater, tedy rozdělení horských oblastí na ty bezzásahové a na ty, kde se naopak smí těžit dřevo nebo projektovat nová zástavba.

Díky současné jednobarevné slovenské vládě existuje poměrně velká šance, že se konečně podaří zónaci Tater vyřešit.

Vojtěch Berger, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme