V Teheránu protestovali odpůrci prezidenta, policie tvrdě zakročila

Tisíce příznivců íránské opozice se dnes v centru hlavního města Teheránu střetly s policií. Demonstrace znovu vyvolal nesouhlas části íránské společnosti s výsledky červnových prezidentských voleb, které mnozí považují za zmanipulované.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teherán

Teherán | Foto: GhostWind

I přes masivní nasazení policie se na několik místech v centru Teheránu shromáždily tisíce lidí, kteří provolávali hesla proti současnému prezidentovi Ahmedinežádovi. Policie zakročila obušky a slzným plynem.

Už ráno obklíčily stovky policistů univerzitu v Teheránu ve snaze zabránit tomu, aby plánované studentské demonstrace přerostly v masové protesty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Íránská policie tvrdě zasáhla proti stoupencům opozice, kteří se pokusili uspořádat protivládní demonstrace. O tématu hovořila v Radiofóru Irena Kalhousová z Asociace pro mezinárodní otázky.

Na dnešek totiž v Íránu připadá Den studentů, který připomíná výročí zabití tří studentů při protiamerické demonstraci v roce 1953. Od 90. let je ale tento den záminkou pro konání proreformních protestů.

Podle nepotvrzených zpráv létala při zákroku pořádkových sil proti stoupencům opozice i ostrá munice. "Je velmi těžké analyzovat to, co se v Teheránu děje, protože západní novináři i agentury mají velice omezený přístup. Prakticky vládní režim zakázal referovat o současných demonstracích," řekla v Radiofóru Irena Kalhousová z Asociace pro mezinárodní otázky.

Dodala však, že podle neověřených zpráv jsou současné střety silnější, než jaké proběhly v září a listopadu. "Začínají připomínat střety, kterých jsme byli svědky po červnových volbách, ve kterých zvítězil Ahmadínežád, a které byly napadeny opozicí jako zfalšované. Také tehdy to byli studenti, kteří iniciovali velké demonstrace," uvedla.

Protesty organizují přívrženci Musávího

Demonstrace podle ní organizují síly kolem opozičního vůdce Mírhosejna Musávího, kterému se v červnových sporných prezidentských volbách nepodařilo vystřídat Mahmúda Ahmadínežáda.

"Oni především protestují proti současnému vedení. Nelíbí se jim současný režim. Také jeden ze sloganů je 'Pryč s diktátorem.' Tím myslí současného prezidenta. Dalo by se ale říct, že se opozici nelíbí už ani současný duchovní vůdce," dodala.

To by podle ní bylo samozřejmě zásadní. "Pokud je toto důvodem současných demonstrací, tak jde v podstatě o demonstrace proti výsledkům islámské revoluce v roce 1979. A to už je přímo protirežimní. Proto se úřady proti tomu snaží zasahovat tak rázně," uvedla Irena Kalhousová, analytička Asociace pro mezinárodní otázky.

Jaromír Marek, Katarína Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme