V Tel Avivu propukly potyčky mezi policií a demonstranty. Protestující žádají nové volby

V Tel Avivu propukly potyčky mezi izraelskou policií a protivládními demonstranty, uvedly agentury. Protestující žádali návrat rukojmích, která stále zadržuje radikální hnutí Hamás v Pásmu Gazy.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří protestující drželi také transparenty s nápisy „Zastavte válku“ a „Pomozte“

Někteří protestující drželi také transparenty s nápisy „Zastavte válku“ a „Pomozte“ | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

Někteří protestující v Tel Avivu drželi fotografie vojaček, jenž se tento týden objevily na videu z doby krátce po jejich únosu během útoku Hamásu na Izrael z loňského 7. října, který spustil také nynější válku mezi Izraelem a Hamásem. Někteří protestující drželi také transparenty s nápisy „Zastavte válku“ a „Pomozte“. Vyzývali vládu k dosažení dohody o propuštění desítek stále zadržovaných rukojmích.

Verdikt Mezinárodního soudního dvora o operaci v Rafahu může zůstat jen na papíře, říká odborník

Číst článek

Protestující rovněž požadovali rezignaci izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a nové volby. „Všichni jsme viděli to video, nemohly jsme zůstat doma poté, co vláda všechny tyto lidi opustila,“ řekla Hilit Sagiová ze skupiny Ženy protestují za návrat všech rukojmích.

Mezi Izraelci se podle AP prohloubila rozdílnost názorů na to, jak Netanjahu zvládá válku proti Hamásu po říjnovém útoku na Izrael se zhruba 1200 mrtvými a 250 unesenými. Podle Izraele je v Pásmu Gazy nadále zadržována zhruba stovka rukojmích a teroristé tam podle něj mají i těla dalších 30 obětí.

„V zásadě nedělají dost pro návrat rukojmích, ať už s pomocí vojenské síly nebo na základě dohody o rukojmích a jednání. Nic nedělají,“ postěžoval si podle AP Snir Dahan, strýc jedné z rukojmích Carmel Gatové.

Tento týden byla z Gazy přivezena těla tří unesených osob, oznámila v pátek izraelská armáda, podle níž byli zabiti ještě v den útoku, a jejich těla pak byla převezena do Pásma Gazy. O necelý týden dříve izraelská armáda oznámila, že našla těla dalších tří izraelských rukojmí zabitých 7. října.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme