V televizním duelu vyhrál podle očekávání Schröder

Německý divák musel oželet tradiční nedělní detektivku Místo činu a místo toho dostal naservírovánu politickou show, kde byly karty předem rozdány. Že na body jasně vyhraje Gerhard Schröder, právem přezdívaný "mediální kancléř", se čekalo. Nakonec se podle televize ZDF na jeho stranu přiklonilo 48 procent diváků oproti 28 procentům v případě Merkelové. Ani šéfka CDU ale nemůže být nespokojená - podle celých 54 procent lidí podala lepší výkon, než se čekalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angele Merkelová a Gerhard Schröder | Foto: AFP

Drtivá většina debaty se točila kolem domácí ekonomiky. Na promované fyzičce z bývalé NDR Angele Merkelové, která má šanci stát se vůbec první kancléřkou v německé historii, byla znát pečlivá příprava.

"Ve vašem vládním programu v roce 2002 byla řeč o tom, že chcete v roce 2006 dosáhnout vyrovnaného rozpočtu. To bylo po krizi nové ekonomiky, bylo po teroristických útocích z 11.září a vy jste to stejně slíbili. Od dodržení tohoto slibu jste přitom na míle vzdáleni. Jen letos se zadlužení Německa zvýšilo o dalších 40 miliard eur," tepala současnou vládu Merkelová.

Kancléř, který se v reakci na slova své protivnice několikrát od plic zasmál, ale vždy dokázal přejít do protiútoku. "Mluvíte neustále o Německu jako o zemi, která zaostává. To je tak chybné, paní Merkelová, a v mezinárodním soupeření také tak nebezpečné, protože to prostě není pravda! Máme stejný počet patentů jako Francie a Velká Británie dohromady, jsme absolutní evropský lídr, co se týče inovací! Podívejte se kolem sebe - dobře, Skandinávie je na tom lépe, ale chcete vážně tvrdit, že jsou na tom Italové hospodářsky lépe než Němci?!"

Jak se nechal dopředu slyšet jeden z německých novinářů, pravděpodobnost, že během televizního duelu dojde k překvapení, byla asi tak velká, jako že Německo dostane křeslo stálého člena Rady bezpečnosti OSN. A měl pravdu. Dvojice Merkelová - Schröder musela čelit i docela záludným otázkám a nutno dodat, že se i s nimi vypořádala se ctí.

"Pane kancléři, víte vlastně, kolik teď v Berlíně stojí litr benzínu," vypálil Peter Kloeppel z RTL. "Odhaduji, že mezi eurem 40 a eurem 45 a myslím, že je to celkem správný odhad...," kontroval okamžitě Schöder.

Moderátoři se zapotili

Během večera se úzkostlivě dbalo na to, aby oba diskutující dostali stejný prostor na své odpovědi. Na rozdíl od duelů Schröder - Stoiber před třemi lety měli oba diskutující možnost skákat si do řeči, čehož také využívali. Moderátoři se docela zapotili, aby debatu dokázali kormidlovat tím či oním směrem a jen ztěží přerušovali rozjeté debatéry.

Moderátorské stálice německých televizí vypadaly málem nervózněji než sami aktéři a dělali chyby. Jako třeba v tomto okamžiku, když Thomas Kausch ze SAT.1 oslovil šéfku CDU omylem "paní Kirchhofová". K tomu je třeba dodat, že profesor Kirchhof, ekonomický expert CDU, evidentně leží kancléři Schröderovi v žaludku, protože ho během debaty vytrvale odmítal nazvat jménem, ale tituloval ho neustále "profesor z Heidelberku". To mu ale jen tak neprošlo. Právě tehdy totiž Angela Merkelová poprvé a naposledy neudržela nervy na uzdě a Gerhardu Schröderovi vmetla do tváře.

"Byl jednou jeden muž, jmenoval se Kurt Schumacher (poválečný předseda SPD) a ten neustále mluvil o profesorovi z Norimberku. Tento člověk byl také označován za reklamní balónek, za ideologa, za agitátora - tím vším byl otec sociálně-tržního hospodářství Ludwig Erhard! A když tu máme lidi, kterým to dál nemyslí, tak dodám - stalo by se bez něj Německo velmocí," zvýšila hlas Merkelová, přezdívaná Angie. Ve srovnání s debatou z roku 1980, kdy k jednomu stolu usedl tandem SPD-FDP Schmidt-Genscher a proti nim vyzyvatelé z CDU a CSU Kohl se Straussem, byla tentokrát debata o poznání kultivovanější.

V roce 1972 bylo ještě běžné, že hosté ve studiu televize ARD kouřili. Willy Brandt zvolil cigárka, ale když jeho kolega Scheel z FDP "zabafal" z doutníku, zmizeli diskutující za clonou namodralého dýmu. Tentokrát se kouřilo leda z pomyslných koltů, kterými Angela Merkelová nepřetržitě kropila spolkového kancléře kritickými poznámkami na adresu sedmileté vlády rudozelené koalice. Zda si prostřílí cestu až do úřadu spolkové kancléřky, budeme vědět 18.září večer.

Jiří Hošek, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme