Hurikán Harvey se změnil v tropickou bouři a vyžádal dvě oběti. Hrozí silné záplavy

Hurikán Harvey, který se už změnil v tropickou bouři, si v americkém státě Texas vyžádal dvě oběti, dalších 14 osob bylo zraněno. Na 300 000 lidí se ocitlo bez elektřiny. Před silnými záplavami varoval texaský guvernér Greg Abbott. Ve městech Houston a Corpus Christi dosud podle něj spadlo až 50 centimetrů srážek a očekává se, že do poloviny nadcházejícího týdne, kdy bouře podle předpovědi ustane, by mohl spadnout až jeden metr srážek.

Houston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené státy pustoší hurikán Harvey, nejsilnější bouře v USA za 12 let | Zdroj: Reuters

Místní úřady v noci na neděli informovaly o druhém úmrtí v souvislosti s živlem. Jedna žena zemřela v okrese Harris, kde leží i nejlidnatější texaské město Houston, když velká voda zaplavila její auto. První obětí se stal muž v okrese Aransas, který během bouře zemřel při požáru ve svém domě. Nejméně 14 lidí utrpělo zranění, většinou lehká, včetně zlomenin.

Bilance mrtvých i zraněných může být vyšší, neboť záchranáři se podle AP zatím nedostali do některých nejhůře postižených oblastí.

Starosta Houstonu Sylvester Turner varoval, že v průběhu noci, může ve městě spadnout více než sedm centimetrů srážek za hodinu a vyzval proto místní k bdělosti.

USA hlásí první oběť. Hurikán Harvey připravil o život jednoho člověka a statisíce dalších o elektřinu

Číst článek

O oprávněnosti tohoto varování se mimo jiné už přesvědčilo nejlidnatější texaské město Houston a jeho okolí. Místní letiště Williama P. Hobbyho přiměla zastavit provoz pro přílety i odlety neustále stoupací voda na letištní ploše.

Asi 4500 trestanců z věznic jižně od Houstonu musí být evakuováno kvůli stoupající hladině nedaleké řeky Brazos. Přesunuti budou na východ státu.

Hurikán na texaskou pevninu pronikl s větry o rychlosti přesahující 210 kilometrů za hodinu. Nacházel se tak na čtvrtém stupni pětibodové škály. Nad pevninou však rychle zeslábl na první stupeň a později se změnil v tropickou bouři.

Oko hurikánu dospělo nad pevninu v pátek kolem 22:00 místního času (v sobotu kolem 05:00 SELČ) asi 50 kilometrů severovýchodně od města Corpus Christi. Před hurikánem utekly do bezpečí desetitisíce obyvatel ohrožených oblastí. Ve městečku Rockport, jehož dvě třetiny z deseti tisíc obyvatel byly evakuovány, hurikán podle záchranářů poškodil řadu budov, včetně střední školy, hotelu a komplexu pro seniory. Některé z postižených objektů přitom byly určeny jako útočiště pro evakuované.

Abbott varoval před velmi závažnými záplavami a zvýšil počet okresů, ve kterých platí stav nouze z 30 na 50. K záchranným operacím zároveň povolal 18000 zaměstnanců armády.

Podle současných předpovědí národního střediska pro hurikány (NHC) by v centrální části a na severu texaského pobřeží mohl spadnout až jeden metr srážek, což by v blízkosti vodních toků mohlo způsobit záplavy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme