V Texasu vraždil 26letý muž, kterého kvůli domácímu násilí propustili z letectva

Strůjcem nedělního masakru v texaském Sutherland Springs byl podle policejních zdrojů šestadvacetiletý Devin Patrick Kelley, někdejší příslušník amerického letectva, který byl trestán za domácí násilí a ze služeb následně propuštěn.

Sutherland Springs/USA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé hledají stopy po střelbě v texaském kostele

Vyšetřovatelé hledají stopy po střelbě v texaském kostele | Foto: Jay Janner | Zdroj: Reuters

Mluvčí US Air Force Ann Stefaneková uvedla, že od roku 2010 do svého propuštění sloužil Kelley na základně v Novém Mexiku a jeho specializací byla logistika.

Agentura AP s odkazem na nejmenované zdroje ve vyšetřování uvedla, že útočník se jmenoval Devin Kelley.

Střelec z Texasu si vybral místo záměrně. Do kostela chodila rodina jeho ženy

Číst článek

Muž žil podle dostupných informací na předměstí San Antonia a zřejmě nepatřil k teroristické organizaci. V době incidentu na sobě podle policie měl černé oblečení a neprůstřelnou vestu. Jeho motiv je zatím neznámý.

Policie však zkoumá jeho příspěvky na sociálních sítích z posledních dnů, včetně jednoho, kde byla vyfocena poloautomatická zbraň AR-15. Kelley zbraň podle televize CNN koupil v roce 2016. Jak je možné, že se muž, který byl trestán za násilí, ke zbrani dostal, zatím není jasné.

Otázka duševního zdraví

Americký prezident Donald Trump ze své cesty v Asii vyzval obyvatele k jednotě. „Při tragédii se Američané vždy semknou. Právě spolu a jednotní jsme nejsilnější. Zraněným a pozůstalým po obětech vzkazuji: Amerika se za vás modlí, podporuje vás a společně s vámi také truchlí,“ řekl během tiskové konference Trump.

Tragédie však podle něj nemá nic společného s otázkou zbraní. „Tady jde o problém duševního zdraví. Ta otázka nesouvisí se zbraněmi,“ prohlásil Trump. Dotázán byl na to, jaký postup v reakci na událost v Texasu, zvolí. Trump řekl, že podle jeho informací byl pachatel „velmi narušený, s mnoha problémy“. „Je to velmi, velmi smutná záležitost,“ prohlásil.

Zásah jednoho z místních

Muž ozbrojený útočnou puškou Ruger AR v neděli vystoupil z vozidla a vtrhl do kostela, kde se konala ranní bohoslužba, a začal střílet. Podle Freemana Martina z texaského úřadu pro bezpečnost bylo 23 lidí zastřeleno v kostele, dva před budovou a jeden člověk zemřel po převozu do nemocnice.

Ozvěny výstřelů. Jak lze rozeznat hromadného vraha?

Číst článek

Při útěku z kostela na střelce podle Martina vystřelil jeden z místních obyvatelů. Útočník pak upustil svou zbraň, nasedl do auta a odjel.

Pachatele policie nalezla mrtvého se střelným zraněním poté, co naboural. Neví se ale, zda ho po několika kilometrech pronásledování zastřelil příslušník místní komunity, který se ho rozhodl pronásledovat, nebo se zastřelil sám, uvedl Martin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme