V Texasu vykonán trest smrti

Navzdory mezinárodním protestům byl ve věznici v Huntsville ve státě Texas popraven smrtící injekcí mexický občan Javier Suarez Medina. V reakci na to zrušil mexický prezident Vicente Fox na znamení protestu svou plánovanou návštěvu USA, během které se měl v Texasu setkat se svým americkým protějškem Georgem Bushem. Třiatřicetiletý Medina byl odsouzen k trestu smrti za vraždu policisty z protidrogové jednotky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

V roce 1988, kdy v Dallasu zločin spáchal, mu bylo 19 let. Prezident Fox se opakovaně zasazoval u guvernéra Texasu Ricka Perryho o Medinovo omilostnění. K jeho stanovisku se připojilo dalších jedenáct států, vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová i vedení Evropské unie.

Fox i Robinsonová shodně poukazovali především na skutečnost, že se americká justice dopustila při vyšetřování Medinova případu významných pochybení. Především prý nebyla respektována práva odsouzeného, kterému byla v době zatčení a vyšetřování upřena právní pomoc mexického konzulátu.

Podle údajů washingtonského Informačního střediska o trestu smrti čeká v současné době v celách smrti amerických věznic na popravu dalších 22 Mexičanů. Popravy mexických občanů v USA vždy vyvolají v Mexiku energické protesty.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme