V thajské metropoli Bangkoku je výjimečný stav

Thajská vláda opět vyhlásila výjimečný stav. Tentokrát v hlavním městě Bangkoku a jeho okolí. Stalo se tak poté, co se opoziční vzbouřenci dobývali do budovy ministerstva vnitra. Výjimečný stav vyhlásil už předtím v sobotu thajský premiér Apchisit Vedžažíva, když demonstranti vtrhli na jednání lídrů zemí Jihovýchodní Asie, kteří se sešli v thajském letovisku Pattaya.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thajší demonstranti v Bangkoku kolem premiérova auta

Thajší demonstranti v Bangkoku kolem premiérova auta | Zdroj: ČTK

Thajský premiér pak ale hned poté, co se podařilo všechny politiky z místa evakuovat, výjimečný stav na místě zrušil. Významný mezinárodní summit nakonec odložil na neurčito. O den později na padesát demonstrantů vtrhlo do objektu ministerstva obrany, kde právě jednal premiér Apchisit o bezpečnostní situaci. Tomu se podařilo z budovy uniknout.

Armáda proti opozičním vzbouřencům, kteří chtějí současnou vládu sesadit, zatím nezasahuje. Varovala je jen několika výstřely do vzduchu, v ulicích hlavního města rozestavila obrněná vozidla.

Češi v Thajsku jsou v pořádku

V Thajsku jsou v současné době asi čtyři stovky Čechů. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur by všichni měli být v pořádku. Jak hlásí český velvyslanec v Thajsku Ivan Hotěk, situace v Bangkoku je teď poměrně klidná: "Ve čtvrti, kde se nacházejí vládní budovy, jsou ulice zablokované demonstranty. V těch místech je možnost konfliktu. Je také zavřený největší obchodní dům Paragon. Počet lidí ve městě je menší, protože mnozí jsou mimo Bangkok kvůli oslavám budhistického Nového roku."

Jak může výjimečný stav ovlivnit pobyt turistů v Bangkoku, vysvětluje velvyslanec Hotěk: "Tento stav nouze nepovoluje shromáždění víc než pěti osob. Doporučujeme všem turistům, aby se vyvarovali jakémukoli kontaktu s demonstranty, protože nelze vyloučit jejich střety s bezpečnostními složkami země."

Vůdce thajské opozice je ve vězení

Thajská policie zatkla vůdce opozice, kterého činí zodpovědného ze zrušení Asijského summitu. Premiér Apchisit zároveň slíbil nastolit v zemi pořádek. Thajská média ale předsedu vlády kritizují, že nedokázal zajistit bezpečnost vrcholné schůzky šestnácti států. Tím došlo k poškození pověsti království v zahraničí. "Sobota byla ostudným dnem pro Thajsko," píše na titulní stránce list Bangkok Post.

Šok neskrývají ani samotní zahraniční státníci, kteří museli summit předčasně opustit. Někteří dokonce byli evakuování vrtulníkem. O zklamání mluví i australský premiér Kevin Rudd, jehož letadlo nakonec ani v letovisku Pattaya nepřistálo a muselo se vrátit zpátky.

Thajský premiér viní z odpovědnosti za zrušený summit vůdce opozice Arismana Pongreungronga, který prý vyzýval demonstranty, aby vtrhli do místa konání summitu. Proto ho policie v neděli ráno zatkla.

O vývoji politické situace v Thajsku si přečtěte také:
Thajští demonstranti zrušili summit ASEAN, v Pattaye byl výjimečný stav
Odpůrci thajské vlády se dostali až k místu konání Asijského summitu
Thajskem opět zmítají protivládní protesty
Nová thajská vláda může začít pracovat
Thajsko zůstává rozdělené, Bangkokem opět zmítají protesty
Z Thajska po blokádě postupně odlétají turisti, i Češi
Thajský ústavní soud rozpustil strany vládní koalice
Protivládní protesty v Thajsku pokračují, řešení stále není na obzoru
V Thajsku není v sázce jen osud vlády. Jde i o podobu demokracie

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme