V Thajsku pokračují demonstrace stoupenců bývalého premiéra

Předseda vlády Tchaksin Šinavatra byl svržen během nekrvavého převratu v roce 2006 a od té doby žije v zahraničí. Protivládní akce jeho stoupenců začaly v pátek. Demonstranti vyzvali premiéra Apchisita Vedžadžívu, aby odstoupil. Premiér to ale odmítl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thajští demonstanti vylévali na protest do ulic krev.

Thajští demonstanti vylévali na protest do ulic krev. | Zdroj: ČTK

Tchaksinovi stoupenci, kteří nosí rudá trička, dnes ve svém konání přitvrdili. Před premiérovým domem v Bangkoku začali vylévat krev se slovy "Toto je krev obyčejných lidí, kteří bojují za demokracii".

Přehrát

00:00 / 00:00

O pokračujících demonstracích v Thajsku mluvil ve Světě o jedné Milan Slezák.

Thajci vnímají toto okázalé rozlévání krve z dvou různých úhlů pohledu. Lidé, kteří jsou proti vládě akci chválí a považují za osobitý způsob nátlaku na vládu a snahy o její rezignaci. Provládní strana akci samozřejmě odsuzuje. Informoval o tom politický zpravodaj Českého rozhlasu Milan Slezák.

"Na druhou stranu je tady velmi silná skupina lidí, která říká, že mrhat s takto vzácnou tekutinou je něco, co by se nemělo dělat, že by se krev měla použít na úplně jiné účely než demonstraci," vysvětluje aktuální názory různých thajských skupin Milan Slezák.

Podle BBC se také několik tisíc demonstrantů shromáždilo před americkou ambasádou v Bangkoku. Slezáka říká, že důvod je prostý - Thajci si myslí, že Amerika podporuje současnou vládu a od začátku byla zaujata proti jejich oblíbenci Tchaksin Šinavatry.

"Nelegitimní vláda"

Demonstranti tvrdí, že Apchisitova vláda, která je u moci od konce roku 2008, nemá legitimitu a že by měla odejít. Po vládním puči, při kterém byl svržen Tchaksin Šinavatra, nastoupily dvě vlády, které sice byly zvoleny ve svobodných volbách, ale byl s Tchaksinem stále spojeny. Obě vlády byly ale soudními výroky a demonstracemi současné vládní strany rozehnány. Díky tomu se Apchisit dostal k moci, aniž by vyhrál volby.

Podle Slezáka by možným řešením situace mohly být další svobodné volby: "Potíž je ale v tom, že si myslím, že ani volby moc nepomohou, protože Thajsko je velmi ostře rozděleno na dvě části, které půjdou vždy proti sobě."

Thajská vláda, jak říká Slezák, věří v demokracii. Proto totiž zřejmě ještě nezkoušela proti demonstracím zakročit. Letošní demonstrace jsou proti předchozím prý mírumilovné a dokonce nápadité.

Stoupenci bývalého premiéra Tchaksina tvrdí, že jsou odhodláni protestovat, dokud vláda nepadne .... Milan Slezák je ale toho názoru, že toto odhodlání jim vydrží jen do doby, dokud budou mít dostatek financí: "Většina demonstrantů je z venkova a nemůže si dovolit pobývat v Bangkoku týdny. Pokud nedosáhnou během dnů nějakého pokroku, tak podle mého názoru protesty pominou. Premiér Apchisit má ale před sebou ještě rok funkčního období a velmi bych se divil, kdyby se ho to protestní hnutí během té doby nepokusilo svrhnout."

Milan Slezák, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme