V Thajsku se možná schyluje ke konci politické krize

V Thajsku se možná rýsuje konec vleklé politické krize. Odpůrci tamní vlády tvrdí, že jsou ochotni zapojit se do procesu usmíření, který navrhuje premiér Apchisit Vedžadžíva. Kladou si ale určité podmínky. Chtějí pevný termín, konkrétní datum rozpuštění parlamentu a také záruku, že to všechno Apchisitova vláda myslí vážně. A dokud kabinet tyto podmínky nesplní, ‚rudé košile‘ budou dál protestovat v centru Bangkoku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do thajských ulic vyrazily desetitisíce lidí demonstrovat.

Do thajských ulic vyrazily desetitisíce lidí demonstrovat. | Zdroj: ČTK

Premiér Apchisit včera mimo jiné navrhl, aby se v zemi 14. listopadu konaly volby. Jeho odpůrci předčasné volby už dlouho požadují, v centru hlavního města demonstrují od 14. března. Vládu označují za nelegitimní a chtějí nové volby.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Thajsku mluvil na Rádiu Česko zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Politická krize má negativní dopad na ekonomiku, kvůli protestním akcím je uzavřeno mnoho hotelů a obchodů. Podle zpravodajů tedy není divu, že se premiér Apchisit stůj co stůj snaží krizi ukončit.

V Thajsku je velice populární král, čehož chce premiér Apchisit Vedžadžíva možná využít ve svůj prospěch.

„Premiér říká, že obě strany musí mít větší úctu k monarchii. Naznačuje tím, že jeho odpůrci úctu k monarchii na rozdíl od něj úctu k monarchii nemají a možná mají i nějaké postranní úmysly a chtějí z Thajska udělat republiku,“ říká zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

„Obě strany chtějí být u moci v září, kdy se bude měnit velení armády. Ta je v Thajsku velice mocná a obě strany by chtěly, aby v jejím čele stál ‚jejich člověk‘. Je také důležité, kdo bude u moci, až se bude schvalovat rozpočet na příští rok,“ pokračuje Slezák a dodává:

„Podle mého názoru ale případný smír obou stran nevydrží dlouho, rozhodně ne volby. Poražená strana po nich bude říkat, že neprohrála regulérně. Nenávist mezi oběma tábory je velmi hluboká.“

Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme