V Toužimi nedojí krávy podle předpisů Evropské unie

Farmář Jaroslav Prchal se velmi divil, když před pár dny zjistil, že své dvě krávy dojí ilegálně. Nepořídil si totiž mléčné kvóty, které uděluje Evropská unie, a tak nemůže mléko zpracovávat. Farmář si za to však může sám. Kdyby vloni svým kravám naplánoval, kolik mají letos nadojit, mohl v noci v klidu spát a přes den vyrábět sýr a prodávat na farmářských trzích. Takhle se musí spolehnout jen na kozy, které mohou dávat mléka, kolik chtějí, a žádné povolení k tomu nepotřebují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prchalovi zatím prodávají jen kozí sýry

Prchalovi zatím prodávají jen kozí sýry | Foto: Biofarma Belina

Posledním přírůstkem farmářů z farmy Belina nejsou živočichové, ale nová dojírna, dřevěná budova, do níž se instaluje dojící zařízení. Právě tady budou dojit i dvě krávy, které téměř zruinoval celý systém mléčných kvót.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Toužimi dojí krávy ilegálně

„Ráno dává kráva víc a večer méně, ale dohromady to dá tak 18 litrů,“ říká farmář Jaroslav Prchal. „Uvidíme, kolik bude dávat, když ji bude dojit stroj,“ uvažuje. „Kdybych krávu podojil a předal mléko ke zpracování, tak by se možná celý systém kvót zhroutil. Proto počkám na další kvótový rok. Mléko, které letos nadojíme, dáváme prasatům,“ popisuje.

Ačkoliv Jaroslav Prchal farmaří nějaký ten pátek, doposud choval krávy jen na maso, proto nevěděl, že na výrobu mléka a jeho prodej potřebuje získat mléčné kvóty. Je to tedy jeho chyba. Jenže orientovat se ve spleti zákonů je prý na jednoho farmáře příliš. Zdaleka největším paradoxem je, že na výstavbu mlékárny dostal dotaci.

„Dostanete peníze na mlékárnu, začnete dojit krávy a nakonec zjistíte, že je to zakázané. Přijde mi, že úředníci rozdávají peníze a těší se na to, až budou moct někomu říct, že nesplnil podmínky. Přijde mi to jako schizofrenní situace,“ domnívá se.

A tak se Jaroslav Prchal zatím učí dojit s novým strojem a těší se na příští rok, kdy začne krávy legálně dojit a vyrazí na farmářský trh se sýry z kravského mléka. Proto teď jezdí na trhy s manželkou Kamilou prodávat jen sýr kozí, i když nepravidelně.

Manželé Prchalovi investovali do modernizace farmy, na výnosy z kravského mléka si však budou muset počkat | Foto: Biofarma Belina

„Trhů je čím dál víc. Jezdíme do Plzně i do Karlových Varů, ale často se nám stává, že máme vyprodáno a veškerá produkce je pryč během jednoho trhu. Nehledě na fakt, že bychom jen jezdili na trhy a neměli čas vyrábět,“ vysvětluje Kamila Prchalová.

Farmářské trhy trpí akutním nedostatkem farmářů, kteří dokážou vyrobit dostatečné množství zboží. Ne každého prodej baví, většina se zaměřuje na velkoprodukci. A ti malí se potýkají s byrokracií a náročnými předpisy. Proto jich je třeba na Karlovarsku, co by se za nehet vešlo. „Moderní provozy stojí strašné peníze, aby odpovídaly předpisům. Musí je mít i drobní farmáři, přestože je vůbec nepotřebují,“ potvrzuje šéf regionálního centra Pro-Bio Zdeněk Perlinger.

Farmáře Prchalovi může těšit, že s kozím stádem prorazili a jejich kozí sýr získal první cenu v kategorii Regionální potravina. Příští rok třeba zabodují i s kravským sýrem. Nejdřív však musejí v dotované mlékárně své kravky předpisově podojit.


Zvětšit mapu Nežichova a farmy Belina

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme