V Tripolisu došlo k bombovému útoku

V Tripolisu došlo k prvnímu bombovému útoku od převzetí města opozicí. Přechodná národní rada už také zveřejnila přibližný počet mrtvých, který si konflikt v Libyi za poslední měsíce vyžádal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Civilisté v Tripolisu oslavují vítězství rebelů | Zdroj: Reuters

Bomba uložená v autě nebo ve dvou autech zabila nejméně 4 lidi na jihovýchodním předměstí Tripolisu. Ve městě stále zůstávají ohniska odporu.

Útok tak zřejmě mají na svědomí Kaddáfího příznivci. Možností je ale více. Nádrž mohla zasáhnout střela vypálená na oslavu vítězství. V blízkosti auta si prý také hráli mladíci s trhavinami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Tripolisu sledoval pro Ozvěny dne zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Libyi Martin Dorazín

Situace v hlavním městě tak není zdaleka bezpečná, ale podle obyvatel se zlepšuje.

Národní prozatímní rada dnes zveřejnila odhady obětí libyjského konfliktu. Zahynulo prý přes 50 tisíc lidí. Oznámila také, že syn Muammara Kaddáfího Saadí je ochoten se vzdát.

Povstalci se přibližují k poslední baště Kaddáfího sil v Syrtě. Ovládli již strategicky důležitou silnici z jihu, která vede na západ do Sabhá.

Oslavy vítězství i konce ramadánu

Jako jinde v arabském světě, i Libyjci dnes oslavují konec posvátného měsíce ramadánu. V Tripolisu na centrálním náměstí skandoval dav "Alláh je velký, Libye svobodná". Podle reportérů to byl pro některé z věřících nejkrásnější den za více než 40 let Kaddáfího vlády. Svržený vůdce by zítra oslavil 42 let od revoluce, která ho vynesla k moci.

Na rozdíl od Benghází nejsou v jiných částech hlavního města oslavy vidět. Obchody jsou zavřené, město má stále problémy s dodávkami vody a elektřiny. Lidé mají obavy z dalšího vývoje a panuje zde atmosféra nedůvěry.

Martin Dorazín, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme