V Tripolisu podle všeho vypuklo povstání proti Kaddáfího režimu

Libyjští povstalci začali odpočítávat konec režimu plukovníka Muammara Kaddáfího. Podle svědků pouliční boje vypukly v několika čtvrtích Tripolisu. Povstalci se k metropoli blíží od západu, východu i z jihu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plukovník Muammar Kaddáfí ztrátu kontroly nad částí hlavního města popírá | Zdroj: Reuters

Libyjskou metropolí v noci i ráno otřásaly výbuchy. Jeden z obyvatelů Tripolisu televizi Al Džazíra potvrdil, že na předměstích vypuklo povstání:

„Rebelové převzali kontrolu nad mnoha ulicemi, jde zhruba o polovinu Tripolisu. Z ulic se ozývá se střelba. Lidé povstalce vítají a snaží se jim ze všech sil pomáhat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace o dění v Libyi přinesl do Odpoledního Radiožurnálu Martin Dorazín ze zahraniční redakce.

Střelba v Tripolisu pokračovala i přes den. Od rána se tam ozývalo několik mohutných explozí. Reportér BBC odpoledne potvrdil, že v ulicích se stále střílí.

Jak v Odpoledním Radiožurnálu připomněl redaktor Martin Dorazín, zatím nejsou přesné informace o tom, nakolik rebelové ovládli městské čtvrti. Připomněl, že libyjská státní televize odvysílala zajímavou situaci, kdy moderátorka přišla do studia s pistolí v roce a v emocionálním projevu řekla, že kdo se pokusí státní televizi v Tripolisu obsadit, toho zastřelí.

„Takže situace je velice nervózní. Asi se režim plukovníka Kaddáfího bojí, že jsou povstalci už hodně blízko. I když on sám je opevněný ve své pevnosti a nemíní se vzdát, jak potvrdil jeho mluvčí,“ doplnil Dorazín.

Plukovník Kaddáfí ztrátu kontroly nad částí hlavního města popírá. Připouští ale ostré střety: „Tito lidé ničí Libyi, protože ji nenávidí. Chtějí zlikvidovat libyjský národ. Z libyjských dětí dělají sirotky a z žen vdovy.“

Muammar Kaddáfí nakonec v telefonátu pro vládní televizi vyzval své stoupence, aby se nebáli a šli kupředu. Pak telefon zavěsil.

Povstalci už včera získali kontrolu nad městy Zlitán a Závijá a podle BBC také obsadili Džadajm na trase do hlavního města. Povstalci se pohybují po dvou frontách. Kaddáfího jednotky musejí kromě útoků v Libyi odrážet tlak u přístavního města Brega. Opozice přiznává, že se odtud musela stáhnout kvůli silnému bombardování.


Zvětšit mapu

Martin Dorazín, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme