V troskách slovenského letadla zahynulo 42 lidí

Záchranáři už vyprostili z trosek slovenského vojenského letounu těla všech 42 obětí včerejší havárie na slovensko-maďarském pomezí. Potvrdilo to slovenské ministerstvo obrany. Letecké neštěstí přežil pouze jeden voják, který teď leží v košické nemocnici. Jeho vyhlídky na uzdravení jsou podle lékařů příznivé. Vyšetřovatelé mají k dispozici už i černou skříňku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trosky havarovaného letadla

trosky havarovaného letadla | Zdroj: ČTK

Zatím není jasné, co vedlo k pádu letounu An-24, který vezl slovenské vojáky vracející se z šestiměsíční mise v Kosovu. Podle maďarských úřadů se stroj zhruba o tři kilometry odklonil od své předepsané trasy. Velitel slovenských vzdušných sil generál Baránek ale spekulace o vychýlení letounu z trasy odmítl. Řekl také, že oba piloti patřili mezi nejzkušenější v armádě.

O příčinách neštěstí nechtěl spekulovat ani náčelník slovenského generálního štábu Lubomír Bulík. "Zatím nemáme žádné informace, které by byť jen naznačovaly, jak k této tragédii došlo. Vyšetřování pokračuje, budeme si muset počkat. Je to velmi citlivá věc a chceme ji vyšetřit opravdu profesionálně."

Havárii letadla přežil jediný voják, který byl přepraven do nemocnice v Košicích. Asi třicetiletý muž má otok mozku, popáleniny a byl uveden do umělého spánku. Jeho ošetřující lékař Ladislav Virág ale Radiožurnálu potvrdil, že prognóza zraněného vojáka je příznivá. "Pravděpodobně je možné očekávat postupné zlepšení, pokud nedojde ke komplikacím."

Voják se těsně po pádu letadla dokázal spojit mobilním telefonem se svou manželkou, kterou žádal o přivolání záchranářů. Spojení se ale přerušilo, takže nestihl říct žádné podrobnosti.

Mezitím na úpatí Zemplínských vrchů pokračuje prohledávání trosek letounu i odnášení mrtvých těl. Na místo tragédie mají problém v rozbředlém sněhu dojet i terénní vozy. Trosky stroje po sobě zanechaly dlouhý pás ohořelého lesa, kterému dominuje ohořelý ocas letounu i s viditelným slovenským státním znakem.

K neštěstí došlo včera večer v těžko přístupném terénu blízko maďarské obce Hejce nedaleko hranice se Slovenskem. Řízení leteckého provozu HungaroControl ztratilo radarové spojení se slovenským letounem krátce po 19:30 SEČ. Následně vyhlásila záchranná jednotka maďarských vzdušných sil poplach.

Slovenští vojáci se vraceli z Prištiny po šestiměsíční misi v Kosovu, kde slouží společně s českými vojáky v rámci mise KFOR.

Slovenská vláda zareagovala na včerejší havárii vyhlášením 24hodinového státního smutku. Od pondělního poledne mají být státní vlajky na všech veřejných budovách staženy na půl žerdi. Slovenský ministerský předseda Mikuláš Dzurinda vyjádřil příbuzným obětí soustrast a poděkoval záchranářům.

Česká armáda s předčasným ukončením provozu svých dopravních letadel ruské a ukrajinské výroby v souvislosti s nehodou slovenského stroje podobného typu nepočítá. Armádní dopravní letectvo vyřadilo poslední An-24 loni. Nyní používá pět "šestadvacítek", vyrobených před 20 lety. Poslední část sedmého kontingentu českých vojáků v Kosovu, kteří mají do Prahy přiletět dnes večer, použije armádní speciál Tu-154.

Renata Havranová, Marika Táborská, Ľubomír Lehotský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme