V Tunisku jmenovali novou vládu, nepokoje pokračují

V Tunisku se s napětím očekává, jak lidé zareagují na novou vládu. Není vyloučeno, že je pobouří. Premiér Muhammad Ghannúší do ní sice jmenoval zástupce opozice, na klíčových pozicích ale zůstali členové vlády uprchlého prezidenta Ben Alího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situace v Tunisku zústává napjatá | Zdroj: ČTK

Budeme usilovat o demokracii a reformy, oznámil premiér a slíbil, že politické vězně propustí na svobodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český velvyslanec v Tunisku Alexander Slabý ve Světě o desáté Rádia Česko

Prozatímní vláda by měla zemi dovést k předčasným parlamentním a prezidentským volbám, které by podle ústavy měly být do dvou měsíců.

Pouliční nepokoje ale jmenováním vlády neskončily. V metropoli Tunisu i včera protestovaly stovky lidí, kteří se obávají, že staří ministři v nové koalici reformy zablokují.

„Část opozice považuje novou vládu za maškarádu. Zda se to ovšem promítne do ulic, to se uvidí. V tuto chvíli jsou zatím ulice klidné,“ popsal Rádiu Česko situaci v Tunisu český velvyslanec Alexander Slabý.

Podle něj se objevují zprávy o chystané manifestaci, zároveň ale kolují spekulace, že za výzvou stojí příznivci bývalého režimu prezidenta Ben Alího. „Využívají jakékoliv záminky k tomu, aby situaci destabilizovali, respektive zpomalili její uklidňování,“ řekl Slabý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Tunisu popsal Rádiu Česko přímo z místa zpravodaj České televize Pavel Vondra

Při nepokojích v ulicích hlavního města už zemřelo nejméně 78 lidí. Na jejich začátku stály sociální důvody, zejména vysoká nezaměstnanost a rostoucí ceny potravin. Právě i tyto otázky budou mít podle velvyslance vliv na to, zda dojde k dalším demonstracím po ustavení nové vlády, či nikoliv.

“Těsně před pádem Ben Alího bylo oznámeno snížení cen základních potravin. Uvidíme, jak dlouho se toto vládě podaří udržet, ale na druhé straně musíme vzít v úvahu, že zatímní nepokoje stály zemi přes tři miliardy dolarů, a to se také někde vezme. Vzhledem k tomu, že země je již tak značně zadlužená, tak se v dlouhodobé perspektivě těžko vyhne zdražování základních potřeb, a otázkou je, do jaké míry lid bude solidární,“ podotkl Slabý.

Ačkoliv je premiér Ghannúší tváří bývalého režimu, podle zpravodaje České televize Pavla Vondry má u veřejnosti coby vystudovaný ekonom jistý kredit.

„Podle většinového názoru si tolik nezadal jako ostatní politici, neulpěla na něm podezření z korupce. To znamená, že je kompromisní figurou, která by mohl mít šanci ke svobodným volbám,“ připomněl Vondra.

Jak upozornil, úsilí premiéra by mohlo zmařit brutálnější potlačení demonstrací. „To si myslím, že by dokázalo vyvést většinu do ulic. Zatím demonstruje velice hlasitá, ale malá skupina lidí,“ řekl Vondra s tím, že sám už zaznamenal násilnější prvky ze strany policie. „Objevovaly se obušky a viděl jsem dost lidí zatčených a natlačených do antonů,“ dodal.

Martin Hromádka, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme