V Tunisku se podařilo obnovit pořádek. Stále ale dochází k nepředvídatelným událostem

Egyptské události zastínily v posledních dnech vývoj v Tunisku. Přitom právě tam začala revoluce, kterou arabský svět teď prochází. Podle zprávy OSN při ní zahynulo 219 lidí. Vláda přiznávala jen 78 obětí. Přestože se situace v zemi uklidnila, někteří lidé stále protestují proti vládě složené z lidí spjatých s bývalým režimem. Strana bývalého prezidenta se také snaží destabilizovat situaci a organizuje útoky na úřední budovy. Policie většinou jen nečinně přihlíží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v Tunisku pokračují

Nepokoje v Tunisku pokračují | Zdroj: ČTK

Jak v Odpoledním Radiožurnálu přiblížil redaktor Ondřej Bouda, americké ministerstvo zahraničí už zmírnilo varování před cestami do Tuniska. Napsalo, že se bezpečnostní situace velmi zlepšila a veřejný pořádek byl z velké části obnoven, stále ale dochází ke spontánním a nepředvídatelným událostem.

K těm podle redaktora patří například čin mladíka, který se pokusil upálit kvůli žalostné životní situaci a nyní je v kritickém stavu v nemocnici. K dalším takovým událostem patří zapálená synagoga v jižním Tunisku či přepadení sídla místní samosprávy a domova guvernéra v Kasserine ozbrojeným davem několika set lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

bouda.mp3

„Dav tam ukradl počítače, nábytek, nádobí i okenní rámy. Podle odborů jej vedli lidi ze strany bývalého prezidenta, státní média mluví jen o nebezpečném gangu. Ale několik mladíků se v jiném případu na policii přiznalo, že dostali zaplaceno právě od lidí z Ben Alího strany, aby vyvolávali chaos mezi obyvatelstvem,“ přiblížil Bouda.

Lidé stále protestují proti vládě

Dodal, že pokračují i protesty obyvatel, kteří chtějí odchod všech politiků spojených s bývalým režimem. Nová vláda se mezitím snaží připravit předčasné volby. „Ten proces je velmi náročný, protože je třeba připravit a schválit kompletní reformu volebního zákona. S tím už nabídla pomoc i Evropská unie a zatím to vypadá, že do půl roku skutečně k volbám dojde,“ přiblížil redaktor.

Nová vláda se podle něj musí ale také vypořádat s ekonomickou situací. „Nejenže protesty odvádí lidi od práce a tak se snižuje pracovní výkonnost, ale bude také potřeba vyřešit co s majetkem rodiny bývalého prezidenta," řekl.

Odhaduje se, že Ben Alí a členové jeho rodiny kontrolovali na 40 procent státní ekonomiky. "To je majetek v hodnotě více než 7 miliard eur napříč všemi odvětvími. Část z něj vyvedli do zahraničí. EU proto zmrazila veškerá aktiva Ben Alího a jeho příbuzných. Až mezinárodní vyšetřování ale zjistí co všechno jim vlastně patří," přiblížil Bouda.

Připomněl, že mafiosní praktiky bývalého režimu byly jednou z příčin jasmínové revoluce. Lidé proto často pálili vily, obchody či auta patřící Ben Alího rodině. „Nemohou ale spálit takřka polovičku země a teď čekají, jak s ní vláda naloží,“ dodal Bouda.

Katarína Brezovská, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme