V Tunisku zadrželi činitele OSN, který hlídal embargo na dovoz zbraní. Podezírají ho ze špionáže

V Tunisku byl ve čtvrtek zadržen úředník Organizace spojených národů, který dohlíží na dodržování mezinárodního embarga na dovoz zbraní do Libye. Oznámil to v pátek mluvčí OSN Farhan Haq. Agentura AFP s odvoláním na tuniské úřady napsala, že činitel čelí podezření ze špionáže.

Tunis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zadržený Moncef Kartas, který má podle AFP tuniské a německé občanství, je členem skupiny OSN, jež dohlíží na dodržování zbrojního embarga. To na Libyi uvalila Rada bezpečnosti OSN v roce 2011. Tuniské úřady Kartase ve čtvrtek zatkly po příjezdu do tamní metropole Tunisu, řekl mluvčí OSN. Zdůraznil přitom, že expert disponuje diplomatickou imunitou.

Čínský vládní list: Posíláme vojáky i peníze, zasloužíme si větší vliv v OSN

Číst článek

Podle AFP tuniské úřady zprávu nejprve odmítly komentovat, později ale potvrdily, že ve čtvrtek zadržely dva Tunisany včetně Kartase. Oba čelí podezření ze špionáže pro zahraniční stranu.

„Zabaveny byly důvěrné dokumenty obsahující detailní citlivá data, která by mohla ohrozit národní bezpečnost, a technické vybavení pro rušení a zachycení komunikačního signálu, které je v naší zemi zakázané,“ uvedlo tuniské ministerstvo vnitra ve svém prohlášení.

Panel OSN dohlížející na zbrojní embargo vydal v roce 2017 zprávu, podle níž některé členské státy i přes zákaz nadále dovážejí zbraně různým stranám libyjského konfliktu. Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují také dva kabinety. OSN podporuje vládu v Tripolisu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme