V turecké provincii částečně zakázali jízdu výtahem. Aby lidé netloustli

Guvernér turecké provincie Edirne vyrazil poněkud svérázným způsobem do boje proti obezitě. V prvních třech patrech veřejných budov totiž lidem zakázal používat výtah. Guvernér Dursun Ali Sahin tvrdí, že chození po schodech prodlouží život o jeden den.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomoucká radnice - výtah | Foto: Aleš Spurný

Nařízení se netýká nemocnic nebo pečovatelských domů. Výjimka se vztahuje také na osoby, které po schodech nemůžou ze zdravotních důvodů. Jinak musí všichni chodit po svých. Na dodržování pravidel budou dohlížet speciální výtahoví zřízenci.

Guvernér své rozhodnutí obhajuje, spojuje prý zdravé s užitečným. Chozením po schodech se podle něj utužuje organismus a navíc se šetří energetické náklady. V budoucnu by chtěl zákaz rozšířit i na soukromé budovy.

Není to první opatření pro boj s obezitou, které Dursun Ali Sahin zavedl. Loni kavárnám nařídil, aby k šálku čaje servírovaly místo obvyklých dvou kostek cukru jen jednu.

Turci už na sociálních sítích plánují, jak výtahové nařízení obejdou. Jeden z nich na Twitteru radil, aby lidé vyjeli do čtvrtého patra a dolů do třetího pak sešli.


Zvětšit mapu

Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme