V Turecku havaroval španělský armádní letoun - nikdo nepřežil

Havárii letounu se španělskými vojáky na tureckém pobřeží Černého moře nikdo nepřežil. Oznámil to guvernér turecké provincie Trabzon, kde se neštěstí stalo. Na palubě ukrajinského stroje bylo 62 vojáků a 12 členů posádky. Vojáci patřili k mezinárodním mírovým silám v Afghánistánu a vraceli se domů. Letoun havaroval za mlhy při třetím pokusu o přistání na trabzonském letišti, kde měl doplnit palivo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní letadlo An-124 | Foto: Goleta Air and Space Museum

Stroj údajně zmizel z radarů už před přistávacím manévrem. Letoun Jak-42 odstartoval z kyrgyzské metropole Biškeku a mířil do Zaragozy.

Některé podrobnosti o ruském letounu JAK 42 patřícímu Ukrajině sháněl moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán. Letoun JAK 42 ruské výroby, se kterým se z afghánské mise vraceli španělští vojáci, patří Ukrajině, ale tiskový mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Konstantyn Chevrenko prohlásil, že stroj nepatřil ozbrojeným silám země. Ani posádku netvořili příslušníci ukrajinské armády. Jak upřesnila agentura Interfax Ukrajina, letadlo mělo JAK 42 patřit ukrajinské letecké spoelčnosti s názvem Aerolinie středozemního moře. Let se španělskými příslušníky mírových sil se uskutečnil na základě kontraktu ukrajinské společnosti s OSN. Podle technických parametrů jsou letadla typu JAK 42 určena k přepravě 100-120 cestujících na tratích střední vzdálenosti.

Markéta Kaclová, Eva Odstrčilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme