V Turecku je 8 milionů špatně postavených domů

Nedávné zemětřesení v Turecku o síle 7,2 stupně poničilo přes 11 000 budov. Poté se ukázal, že až za 600 obětí mohou špatně postavené domy. Podle Turecké federace stavitelů bude nutné zpevnit zhruba 8 milionů staveb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž prochází troskami zřícení budovy v tureckém městě Van | Zdroj: Reuters

Turečtí odborníci ke všeobecnému překvapení oznámili, že ve špatném stavu je zhruba 50 až 60 procent všech budov v Turecku, tedy asi 8 milionů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Špatně postavené domy mohou až za 600 obětí zemětřesení, informuje spolupracovnice ČRo v Turecku Julie Urbišová

Přednesli plán, že takovéto množství domů by se mělo opravit v následujících dvaceti letech, aby se zabránilo v případě dalšího zemětřesení zřícení mnoha budov, jako se stalo teď.

Turecko leží v seizmicky aktivní oblasti a seizmologové opakovaně varují, že vláda i přes rizika dostatečně nezajišťuje infrastrukturu. Zřejmě největší obavy jsou z toho, pokud by zemětřesení v budoucnu zasáhlo Istanbul. Právě tam je velká hustota zástavby a mnoho nekvalitních staveb.

Pracovat by se podle odborníků mělo i na zajištění historických památek. Mimo ně jsou ale nejvíc ohrožené několikapatrové obytné domy a také státní budovy, jako jsou školy nebo nemocnice. Právě u nich se při posledním zemětřesení ukázalo, jak se jejich stavba šidí, protože byly často mezi zřícenými budovami.

Turecký premiér Recep Erdoğan po zemětřesení dokonce hrozil zbouráním nelegálně postavených budov. Reakce na jeho slova jsou však spíš skeptické. Premiér a další představitelé Turecka sice hned po zemětřesení volali po větší kontrole stavitelů, ale co se týká staveb načerno, které jsou hlavně na venkově a na předměstích velkých měst, tak tady je opravdu důvod k pochybám.

Zemětřesení v Turecku, město Van | Foto: Reuters

Takových staveb je podle některých odhadů v Turecku až 40 procent. Vznikají tak naprosto nekontrolovaně celé čtvrti doslova přes noc a až na nátlak lidí je pak například do oblasti zaváděna elektřina nebo voda. A premiérovi kritici upozorňují, že se jeho vládě bude jen těžko bourat v těchto čtvrtích, které z velké části tvoří jeho voličskou základnu.

Podle tureckých úřadů bylo při zemětřesení poničeno více než 11 000 budov, které prošly kontrolou statiků. Zhruba 6000 z nich se zřítilo nebo bylo poničeno tak zásadně, že budou muset být zbořeny. Zbytek musí projít nutnými opravami a až poté se budou moci lidé zpět nastěhovat.

Zatím úřady mluví přibližně o 60 000 lidech, které zemětřesení připravilo o domov a kteří teď bydlí ve stanech nebo obytných domech. Podle vládního plánu by se tito lidé měli nejpozději do dvou měsíců přestěhovat do provizorních prefabrikovaných domů.

Julie Urbišová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme