V Turecku přišlo po puči o práci celkem 76 tisíc státních zaměstnanců

Po červencovém pokusu o převrat přišlo v Turecku o práci už 76 tisíc zaměstnanců veřejného sektoru. Řekl to dnes ministr vnitra Efkan Ala. Z toho ministerstvo školství zrušilo smlouvy více než 27 tisícům pracovníkům. V rámci popřevratových čistek přišlo o své dosavadní zaměstnání také téměř tři a půl tisíce tamních soudců a prokurátorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámský duchovní Fethullah Gülen | Foto: BBC News, zdroj: YouTube.com

Dnes má navíc turecká nejvyšší soudní rada rozhodovat o propuštění dalších 2851 soudců a prokurátorů. Po mnoha vysokých představitelích justice se přitom stále pátrá.

"Téměř třiceti tisícům zaměstnancům škol a školských institucí bylo zrušeno pracovní povolení kvůli tomu, že jsou součástí paralelních struktur. Tito lidé už nebudou moci pracovat ani ve státních nebo soukromých vzdělávacích institucích," uvedl dnes turecký ministr školství Ismet Yilmaz.

Paralelními strukturami označuje turecká vláda příznivce sociálního hnutí Fethullaha Gülena, jehož viní ze zosnování červencového pokusu o puč v Turecku.

Gülen vinu odmítá

Pětasedmdesátiletý islámský duchovní žijící v USA ale obvinění ze snahy svrhnout vládu odmítá. Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pronásleduje Gülena a jeho příznivce už dlouhodobě. Po pokusu o puč se akce proti nim ještě více zintenzivnily.

V rámci čistek přišlo o práci také několik desítek tisíc policistů, soudců a učitelů. Téměř třicet tisíc lidí bylo zatčeno, dvaadvacet tisíc z nich zůstává stále ve vazbě.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu navíc uvedl, že vláda pátrá i po několika diplomatech, kteří byli z ciziny povoláni do vlasti a nevrátili se. Dále se prý potvrdily informace, že z Řecka do Itálie uprchli dva vojenští přidělenci z tamního zastupitelského úřadu.

O útěk se pokusil rovněž turecký vojenský atašé v Kuvajtu. Byl prý ale zadržen v Saúdské Arábii. Úřady Spojených arabských emirátů zase posílají do Turecka dva generály, kteří uprchli ze základny v Afghánistánu. Turecká vláda v souvislosti s pokusem o puč stále pátrá po 160 členech armády, včetně devíti generálů.

ČTK, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme