V Turecku se komplikují mírová vyjednávání s Kurdy

V Turecku byl podmíněně odsouzen na deset měsíců jeden z lídrů prokurdské strany BDP Selahattin Demirtaš. Muž, který neoficiálně zprostředkovával vyjednávání mezi vládou a Kurdskou stranou pracujících o jejím odzbrojení. Soud ukončil čtyři roky trvající proces, ve kterém byl Demirtaš souzen za veřejnou podporu zakladatele Kurdské strany pracujících Abdullaha Öcalana, který je na doživotí ve vězení za teroristickou činnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecko a jeho armáda

Turecko a jeho armáda | Foto: NATO

„Podle soudu svými výroky Demirtaš propagoval ilegální organizaci PKK. V roce 2006 totiž vystoupil v kurdské televizi a řekl, že by do sporu mezi vládou a kurdskými separatisty měl být zapojen odsouzený Abdullaha Öcalan,“ vysvětluje spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Julie Urbišová.

Přehrát

00:00 / 00:00

turecko.mp3

Demitraš je v čele parlamentní prokurdské strany BDP, kterou vláda obviňuje z propojení s Kurdskou stranou pracujících.

„Existuje podezření, že jsou členové BDP ve spojení s ilegální PKK. Důkazem má být to, že mnoho členů současné BDP bylo i členy bývalé prokurdské strany, která byla zakázána na konci roku 2009 právě kvůli napojení na PKK,“ pokračuje Urbišová.

Zpráva přichází v době, kdy se vládní strana schází právě s kurdskými politiky a snaží se vyjednat trvalý klid zbraní ze strany PKK. Ta vyhlásila v polovině srpna příměří, přesto ale zaútočila na civilní autobus na jihovýchodě země.

„Oficiální prohlášení jsou dost strohá. Proto se nyní jen spekuluje, o čem a jak se jedná. Jisté je, že dost zásadním krokem byla schůzka tureckého vicepremiéra s lídry strany BDP, se kterou vláda často nemluví. Podle oficiálních informací tato schůzka proběhla kvůli diskuzi o nové ústavě a posílení práv Kurdů. Zároveň je ale možná projevem nové strategie turecké vlády, která si klade za úkol zastavení bojů na východě obývaném Kurdy,“ uvádí Julie Urbišová a dodává:

„Vláda chce, aby PKK zastavila útoky, zároveň ale dodržuje svoji doktrínu nevyjednávání s teroristy. Je tedy možné, že BDP má být prostředníkem mezi oběma stranami.“

Média dokonce přišla se zprávou, že vláda tajně jedná právě se zakladatelem PKK, vězněným Abdullahem Öcalanem.

Tomáš Pavlíček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme