V Turecku soudí 151 Kurdů kvůli údajné spolupráci s PKK

Před tureckým soudem stanulo 151 Kurdů včetně dvanácti starostů. Začal zatím největší proces proti organizovaným kurdským skupinám, které byly podle obžaloby v kontaktu s teroristickou organizací PKK. Obžalovaní Kurdové se ale brání, že jejich činnost byla pouze politická.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den suverenity a Den dětí se v Turecku slaví ve stejný den

Den suverenity a Den dětí se v Turecku slaví ve stejný den | Foto: Julie Urbišová

„Podle obžaloby jsou všichni obvinění členy KCK, což je organizace, která se zasazuje za vznik Kurdistánu a za práva Kurdů v Turecku. Působí hlavně ve městech, i v městských zastupitelstvech. Proto tedy tolik obžalovaných starostů. Tato organizace má údajně velmi blízko k PKK,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Julie Urbišová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obřím procesu s Kurdy, obžalovanými ze spolupráce s PKK, mluvila na Rádiu Česko tamní spolupracovnice Českého rozhlasu Julie Urbišová

Většina obžalovaných je obviněna z členství v teroristické organizaci a z kriminální činnosti proti státu, například finanční podporu PKK. Obžalovaným hrozí pět let až doživotí.

Právníci obžalovaných Kurdů tvrdí, že jejich práce byla pouze na politické úrovni, tedy na úrovni boje za kurdská práva.

Již na začátku procesu jeho průběh zkomplikovali sami obžalovaní tím, že na otázky soudu odpovídali v kurdštině a soud požádali o vedení procesu v tomto jazyce. Soud to odmítl. I tak ale podle Urbišové půjde o vleklý případ.

Patricie Polanská, Tomáš Pavlíček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme