V Turecku už několik dní protestují odpůrci vlády, na místě je jeden mrtvý

Turecko zažívá vlnu protivládních demonstrací. Ve městech po celé zemi demonstrovaly desítky tisíc lidí. Policie proti nim použila slzný plyn a vodní děla. Jeden člověk zamřel, když do skupiny protestujících najel taxík. Dalších 170 lidí bylo zraněno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecká policie rozhání demonstranty slzným plynem a vodními děly | Zdroj: Reuters

Policie zatkla dva tisíce lidí. Největší demonstrace se odehrály v Ankaře, Izmiru, Adaně a Istanbulu. Lidé vytrhali dlažbu, a značky, aby postavili barikády.

Nepokoje vypukly v pátek, kdy úřady začaly kácet stromy v parku na istanbulském náměstí Taksim. Vláda chce změnit podobu náměstí – mimo jiné tam má stát nová mešita.

Demonstranti žádají demisi premiéra Erdogana, který si podle nich uzurpuje stále více moci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Turecku informovala spolupracovnice Českého rozhlasu Hana Mouallla

Dalším důvodem protestů je nedávné omezení prodeje alkoholu. Mnohé Turky urazil premiérův výrok, že kdo pije alkohol, je alkoholik.

Premiér Erdogan obvinil z podněcování k nepokojům hlavní sekulární opoziční Republikánskou lidovou stranu. Podle něj mají protesty čistě ideologický charakter.

Kromě vlády demonstranti kritizují i tamní média, která označují za poplatná premiérovi. Zejména televizi vyčítají, že neinformuje pravdivě o aktuálních událostech.

Někteří komentátoři přirovnávají události v Turecku k tzv. arabskému jaru, podle spolupracovnice Českého rozhlasu Hany Moually se však jedná spíše o něco, co zemi sjednocuje.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme