V Turecku volby vyhráli populární islamisté

Vítězem parlamentních voleb v Turecku je islamistická Strana spravedlnosti a rozvoje /AKP/ bývalého istanbulského starosty Recepa Erdogana. Po sečtení 98 % volebních lístků má 34,1 % hlasů. Do parlamentu se dostala už jen jedna další politická formace - prozápadní Lidová republikánská strana. Nikomu dalšímu se nepodařilo překročit desetiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předvolební Turecko | Foto: ČTK/EPA

Strana spravedlnosti a rozvoje tak bude mít v 550členném tureckém zákondárném sboru absolutní většinu: 360 míst. Mohla by tedy vytvořit vládu bez koaličních partnerů, ale zatím není jasné, jestli tento krok učiní. Strana spravedlnosti a rozvoje ve své kampani vyjádřila připravenost ke spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem, jehož je Turecko největším dlužníkem.

Turecký prezident Ahmet Necdet Sezer musí počkat na oznámení oficiálních výsledků voleb během čtyř příštích dnů, než pověří zástupce vítězné strany, aby sestavil novou vládu. Populární vůdce AKP Recep Erdogan to ale nebude: na základě turecké ústavy se nemůže premiérem stát, protože má záznam v trestním rejstříku kvůli podněcování k náboženské nesnášenlivosti. Podle Erdogana padne rozhodnutí o kandidátovi na premiéra během několika dní. Novou vládu chce AKP sestavit do 10 dnů. Do té doby zůstane u moci dosavadní premiér Bülent Ecevit, jehož Demokratická levicová strana ve volbách propadla - získala kolem jednoho procenta hlasů.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme