V Turecku začal školní rok, zahajuje se hymnou a přísahou

České děti zřejmě budou tureckým trochu závidět. Školní rok v Turecku totiž začal až tento týden. Jeho slavnostní zahájení už mají turečtí školáci za sebou, teď už je čeká jen tvrdá dřina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětský den v Turecku. | Foto: Julie Urbišová

Na školním dvoře se to hemží desítkami natěšených dětí v uniformách. Rodiče ještě na poslední chvíli upravují děvčatům copánky a chlapcům stírají pot z čela. I když je teprve 9 hodin ráno, betonová plocha už je pořádně rozpálená. "Já mám školu rád, hrozně jsem se těšil. Nejradši mám různé kroužky, ale i angličtina a němčina mě baví," řekl spolupracovnici Radiožurnálu v Turecku Julii Urbišové Mesud, který jde do páté třídy.

Základní škola Antalya koleji patří k nejlepším v Ankaře. Jeden školní rok na ní přijde rodiče v přepočtu na 100 tisíc korun. "Zaměřujeme se více na jazyky a taky se snažíme rozvíjet děti ve volném čase, máme sportovní i umělecké zázemí," vypočítala výhody školy ředitelka Münire Yildizová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž spolupracovnice Radiožurnálu Julie Urbišové o tureckém školství a začátku školního roku v Ankaře v Ranním Radiožurnálu

Zdaleka ne všichni rodiče si ale mohou takové vzdělání pro své děti dovolit. Většina z nich je odkázaná na státní školy, jejichž úroveň se místo od místa liší, jedno mají ale společné - přeplněné třídy. "My máme na rozdíl od státních škol ve třídách maximálně 24 dětí. Jinak se ale řídíme stejnými pravidly a osnovami. Na všech školách v Turecku například děti nosí uniformy a také máme dobrý systém školních autobusů, které hlavně ty menší děti do školy a ze školy vozí," vyjmenovala typické rysy tureckého školství ředitelka.

Soukromé i státní školní instituce spojuje ještě jedna důležitá věc. Nikde se během zahajovacího ceremoniálu neobejdou bez turecké hymny a také dětské přísahy, ve které slibují věrnost a lásku Turecku i jejímu zakladateli, velkému Atatürkovi. Jeho portrét visí v každé třídě. "To jsme se naučili hned v první třídě a od té doby tím začíná každý den ve škole. Přijde paní učitelka, my se postavíme a zpaměti recitujeme," uvedla desetiletá Perihan, která umí slib skoro i pozpátku.

Cizinci a různé zahraniční organizace se často diví, že jsou turecké děti pod palbou politické výchovy už od útlého věku. Podporuje to podle nich nezdravý kult osobnosti a neumožňuje kritické myšlení vůči vlastním dějinám. S takovým hodnocením ale nesouhlasí ani rodiče, ani učitelé včetně ředitelky Münire Yildizové. "Ataturk vybojoval moderní Turecko. To asi moc lidé zvenku nedokáží pochopit, ale my víme, že musíme tohle povědomí předat i dalším generacím."

Julie Urbišová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme