V Turecku začal soud s izraelskými generály kvůli zásahu proti flotile mířící do Gazy

V Istanbulu začal soud se čtyřmi představiteli izraelské armády, kteří jsou zodpovědní za zásah proti flotile plující před dvěma lety do palestinské Gazy. Izraelští vojáci tehdy zabili devět tureckých aktivistů, kteří jim násilím bránili v obsazení lodi Mavi Marmara. Istanbulský prokurátor teď pro čtyři vysoké izraelské velitele požaduje doživotní tresty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před soudem v Istanbulu zaznívala na demonstraci protiizraelská hesla | Zdroj: Reuters

Obžalovaní jsou bývalý náčelník generálního štábu Gabi Aškenazi, tehdejší šéf námořnictva Eliezer Marom, generál letectva Amos Jadlin a šéf letecké rozvědky Avišaj Levy.

Byli na vrcholu velícího řetězce, který tehdy rozhodl o tom jak, kde a jakým způsobem operaci provést. Sami Izraelci událost vyšetřovali a nepopírají, že právě tito muži vydávali klíčové rozkazy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další informace k procesu přinesl ve Světě o třetí na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Břetislav Tureček

Turci ale nevylučují, že obžaloba bude časem vztažena i na další lidi. Někteří propalestinští aktivisté v Turecku volají po tom, aby takto podobně byli obviněni, obžalováni a souzeni někteří izraelští politici z té doby.

Nikdo z izraelských představitelů není podle očekávání u soudu přítomný.

Izraelské ministerstvo zahraničí vzkázalo, že proces je ‘pouhá propaganda‘. Argumentuje například tím, že čtyři vysocí důstojníci nebyli k soudu ani pozváni.

V řízení mají vystoupit desítky, ale možná i stovky svědků - aktivisté, ale také novináři, kteří byli v době incidentu na lodi Mavi Marmara.

Vyšetřovatelé OSN už dříve došli k závěru, že Izrael měl právo prosazovat blokádu Gazy a mezinárodní flotilu zastavit. Zároveň ale experti světové organizace potvrdili turecký názor, že Izrael při zásahu použil nepřiměřenou sílu.

Břetislav Tureček, Rádio Česko, bre, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme