V Turecku zadrželi dva muže zodpovědné za smrt velvyslance USA v Libyi

Na Ataturkově letišti v Istanbulu zadržela turecká policie dvě osoby, podezřelé z útoku na americký konzulát v libyjském Benghází, při kterém zahynul velvyslanec Chris Stevens. Podle turecké televize šlo o dva Tunisany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký konzulát v Benhgází | Foto: Martin Dorazín

Tunisané cestovali s falešnými doklady, které odhalila pasová kontrola, uvedl turecký televizní kanál D. Podezřelí mohou patřit k teroristické síti Al-Kaida Severní Afriky a Magrebu.

Stevens zemřel se třemi dalšími Američany 11. září v komplexu konzulátu v Benghází, na který zaútočili zatím neznámí ozbrojenci.

Lékař, který zraněné po útoku ošetřoval, pro Český rozhlas uvedl, že se velvyslanec s největší pravděpodobností udusil kouřem. Na těle prý neměl zranění způsobená fyzickým napadením. Doktor sice útok na americký konzulát odsoudil, Chris Stevens ale podle něj nebyl cílem.

Spojené státy se rozhodly případ vyšetřovat jako teroristický čin. Některé okolnosti útoku podle nich napovídají, že ambasádu nenapadl rozzuřený dav kvůli protiislámskému filmu, ale jednalo se o předem připravenou akci.

Také libyjský prezident Muhammed Magarief pro televizi NBC uvedl, že přepadení amerického konzulátu podle jeho informací naplánovali teroristé z Al-Káidy k výročí útoku na Spojené státy. Útočníci prý byli profesionálně vycvičení a vyzbrojení.

Na místě v Benghází od včerejška pracuje tým vyšetřovatelů FBI. Americké ministerstvo obrany potvrdilo, že bezpečnost agentů zajišťuje armáda Spojených států. Libyjská policie zatkla už osm podezřelých, které Američané budou jistě chtít vyslechnout.

Martin Dorazín, Jan Prokeš, pir, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme