V Turecku zemřel nejstarší dědic trůnu někdejší Osmanské říše

V Istanbulu zemřel ve věku 97 let poslední teoretický dědic trůnu Osmanské říše. Nebýt po první světové válce jejího rozpadu a založení Turecké republiky, mohl Ertugrul Osman vládnout většině Blízkého východu a částečně i na Balkáně. Turecká republika ho ale spolu s ostatními členy rodu na desítky let poslala do vyhnanství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Istanbul

Istanbul | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Vnuk posledního sultána strávil většinu života v New Yorku, na poslední léta se ale směl vrátit do své vlasti. Vždy zdůrazňoval, že nemá politické ambice a také se podle toho choval. Když se prý šel v Istanbulu podívat do paláce, kde strávil dětství, skryl se do anonymity turistické skupiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O okolnostech zániku Osmanské říše, jejíž poslední dědic nyní zemřel, hovořil na Rádiu Česko bývalý velvyslanec v Turecku Tomáš Laně

Tomáš Laně, bývalý český velvyslanec v Turecku, v rozhovoru pro Rádio Česko vysvětlil, že lví podíl na vyhnání celé osmanské dynastie z Turecka měl Mustafa Kemal Atatürk, zakladatel moderního tureckého státu.

"Právě z popudu Atatürka byli všichni Osmani byli ze země vyhoštěni, poslední sultán zemřel v San Remu, zbytky rodiny se rozprskly po celém světě, Turecko mohli navštěvovat jen jako turisté," uvedl Laně.

Osmanská říše zahrnovala ještě před sto lety většinu Blízkého východu. Osudným se upadajícímu impériu stalo, že se nechalo vtáhnout do první světové války, a to ještě na straně Německa, které ji prohrálo.

Rozpad říše neznamenal jen konec šestisetleté vlády osmanské dynastie. Přinesl také vytvoření mnoha umělých států a prvopočátek dnešní nestability celého regionu.

Milan Kopp, Břetislav Tureček, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme