V Turecku zůstává ve vazbě 22 tisíc lidí kvůli červencovému pokusu o puč

V Turecku bylo kvůli červencovému pokusu o puč zadrženo téměř 30 tisíc lidí. 22 tisíc z nich zůstává ve vazbě. Oznámil to dnes turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag. Na setkání s novináři v sídle turecké státní agentury Anadolu také řekl, že pokud USA nevydají duchovního Fethullaha Gülena, obětují své vztahy s Ankarou kvůli teroristovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký policejní vůz v historické čtvrti Istanbulu | Foto: ČTK/AP

"Zatím jsme nedostali žádnou oficiální odpověď od Spojených států, co se týče Gülenova vydání... Pokud ho USA nevydají, obětují tím své vztahy s Tureckem kvůli teroristovi," uvedl Bozdag. Zároveň ale řekl, že doufá, že Washington Gülena vydá.

Turecká vláda považuje tohoto duchovního, který žije od roku 1999 v USA, za zosnovatele pokusu o puč z poloviny července. Washington vydání islámského duchovního Gülena odmítá, dokud mu Ankara nepředloží důkazy o jeho zapojení do zosnování pokusu o puč.

Gülen podíl na pokusu o převrat odmítl, naopak naznačil, že ho mohl zinscenovat turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, aby zdůvodnil intenzivnější pronásledování svých kritiků.

Turecký ministr spravedlnosti dnes také oznámil, že 22 tisíc lidí je nyní zadrženo v souvislosti s pokusem o puč. Z toho vůči 16 tisícům z nich již bylo vzneseno obvinění. Dalších 7668 osob je kvůli pokusu o převrat vyšetřováno na svobodě.

V Turecku nyní platí výjimečný stav, jenž hlavě státu umožňuje vládnout pomocí dekretů. Jedním z nich prezident na 30 dnů prodloužil dobu, po níž smí být podezřelý držen ve vazbě bez vznesení obvinění.

Turecká média dnes uvedla, že se tento týden očekává v Turecku návštěva technické delegace amerického ministerstva spravedlnosti kvůli žádosti o vydání Gülena. Ty byly podle deníku Hürriyet již dvě. Posléze by měli odjet zástupci tureckého ministerstva spravedlnosti do USA, uvedl deník Hürrriyet.

Gülenovo sociálně zaměřené hnutí Hizmet (Služba) turecká vláda pronásleduje dlouhodobě, označuje ho za "teroristickou organizaci" a po pokusu o převrat tažení proti němu ještě zintenzivnila. Ve státních institucích přišlo o místa několik desítek tisíc lidí, včetně soudců, prokurátorů nebo učitelů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme