V turisty oblíbeném Siófoku zakázali pití alkoholu na veřejnosti, cizinci nechápou

Pomyslné hlavní město Balatonu Siófok, se odhodlalo k revolučnímu kroku. Zakázalo konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích, na ulici, v parcích a dokonce i na pláži. Turisté se bouří, protože například popíjení piva z plechovek během procházek přes centrum města považují za zábavný kolorit. Domorodci ale nové nařízení vítají. Těší se, že v obci ubude hluku, špíny i agrese.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní náměstí v Siófoku

Hlavní náměstí v Siófoku | Foto: Gregor Martin Papucsek

V centru Siófoku může vyjít jedno pivo i na 50 tisíc forintů, což je asi 5 tisíc korun. To v případě, že ho popíjíte na ulici a dostanete pokutu. Mladí cizinci, především Němci a Holanďané jsou zděšeni, do centra Siófoku přicházeli hlavně za zábavou. Nechápavě reagují ale i Maďaři.

„Právě proto do Siófoku jezdíme, za zábavou. Je to věc každého jedince, kde by chtěl pít alkohol,“ říká maďarský pár.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Siófoku natáčel zpravodaj Gregor Martin Papucsek

„Proč to dělají? Vždyť je možné si sednout na pláži do bufetu či restaurace, pít alkohol, kolik jen hrdlo ráčí. O co je to jiné, než když se člověk prochází a popíjí pivo,“ ptá se rozhořčený mladík.

Jiný názor mají ale místní obyvatelé. „Takto může jít rodina do města i večer a v klidu, nemusí se bát,“ říká maminka s malým dítětem.

Starší lidé zákaz jednoznačně podporují, vadí jim způsoby mnoha mladých. „Baví se hlučně, rozbíjejí, co se dá, převracejí popelnice, jejich obsah rozhazují, a nejednou jsou dívky horší než chlapci.“

„Siófok byl a také zůstane baštou zábavy, my pracujeme na tom, aby se lidé mohli bavit v mnohem kulturnějším prostředí,“ vysvětluje šéf Siófokského lázeňského spolku Károly Hegyi.

Nové nařízení platí od 1. června. Ve městě jsou piktogramy a trojjazyčné tabule s upozorněním, že pití alkoholu na veřejnosti se trestá. Dodržování prohibice bude kontrolovat nejen městská pořádková služba, ale i policie. Zatím jsou ještě tolerantní.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme