V účetnictví jaderného závodu se postrádá 30 kg plutonia

V závodu na regeneraci jaderného paliva v severoanglickém Sellafieldu se v účetnictví pohřešuje 30 kilogramů plutonia. Vyplývá to z výsledků účetní revize, které mají být dnes zveřejněny. Takové množství by stačilo na výrobu sedmi atomových bomb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sellafield | Foto: Lancaster University

Tuto informaci zveřejnil list Times - podle britského ministerstva průmyslu a obchodu výsledky účetní revize neznamenají, že jaderný materiál je fyzicky pohřešován. Jde o loňský účetní schodek ve výši třiceti kilogramů plutonia oproti devatenácti kilogramům v roce 2003.

Závod v Sellafieldu zpracovává ročně tisíce tun jaderného materiálu. Redaktorka BBC pro záležitosti vědy uvádí, že firma British Nuclear Group, která závod v Sellafieldu řídí, se pravděpdobně vynasnaží zažehnat jakékoli obavy prohlášením, že pohřešovaný materiál je v rámci přípustné tolerance.

Odborník na jaderné zbraně Frank Barnaby v rozhovoru pro list Times řekl, že určité množství pohřešovaného materiálu je běžný jev, avšak v tomto případě jde o dramatický vývoj.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme