V účetnictví WorldCom objeveny nové chyby

Auditoři objevili další závažné chyby v účetnictví americké firmy WorldCom, která nedávno ohlásila největší krach v americké historii. Mamutí firma, která se pokouší vyrovnat s vážnými otřesy a nedávno požádala o ochranu před věřiteli, se tak propadá hlouběji do finanční krize. Původně odhalený podvod zkrachovalé telekomunikační firmy se téměř zdvojnásobil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary | Foto: Jan Rosenauer

Nesprávné účetnictví navyšuje dosud zjištěné nesrovnalosti o další tři miliardy a osm set miliónů dolarů. Firma navíc odepíše přes 50 miliard dolarů, což je částka, která se blíží hodnotě HDP České republiky a Maďarska. WorldCom dává nesrovnalosti za vinu managementu, který podle dnešního vydání Washington Post zneužíval rezervní fondy připravené na krytí možných ztrát.

Po tři roky manipulovalo vedení firmy s těmito účty, aby dramaticky vylepšilo hospodářské výsledky telekomunikačního gigantu. Hlavní část viny je svalována na vrchního finančního ředitele a hlavního kontrolora firmy, kteří byli minulý týden v New Yorku zatčeni a posléze propuštěni na vysokou kauci.

Na oznámení o účetních nesrovnalostech WorldCom doplatil tím, že proti němu vznesla obvinění americká Komise pro cenné papíry a burzy, která má nad akciovými trhy vykonávat dohled. WorldCom v červenci pod tíhou obvinění vyhlásil bankrot, který byl největším podnikovým úpadkem v dějinách USA. Závazky společnosti činily 41 miliard a celková aktiva zhruba 107 miliard dolarů.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme