V ukrajinských volbách těsně vítězí reformisté

V parlamentních volbách na Ukrajině podle předběžných výsledků zvítězila proreformní strana Naše Ukrajina bývalého premiéra Viktora Juščenka - zatím získala přes 23 procent hlasů. Na druhém místě jsou s 20 procenty komunisté následováni blokem Pro sjednocenou Ukrajinu, který sdružuje stoupence prezidenta Leonida Kučmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ukrajinské volby | Foto: ČTK/AP

Jak uvádí zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán,do parlamentu se dostanou ještě ukrajinští socialisté a také opoziční blok Julie Tymošenkové.

I když výsledky zhruba odpovídají předpovědím, stěžují si protiprezidentská uskupení na údajné snížení počtu hlasů, které od voličů skutečně dostala. Je možné, že se Juščenkova strana a také blok ostře protiprezidentsky zaměřené Julie Tymošenkové obrátí na soud.

Zatímco prezident Kučma si pochvaluje prý demokratické volby, zahraniční pozorovatelé poukazují na řadu problémů. Vláda v Kyjevě podle nich nezajistila rovné podmínky pro kandidující subjekty a nebránila otevřenému ovlivňování voličů ze strany státních orgánů. OBSE zvažuje možnost vyslání povolební pracovní skupiny, která by se situací na Ukrajině zabývala.

Petr Voldán, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme